{$ day.Temps.HighTemp $} °

Hangi bölgelerde kar ve yağmur var? İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Video: Hangi bölgelerde kar ve yağmur var? İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Yurdun batı kesimi sonunda beklediği kış havasına kavuştu. Bu hafta yağmur bekleniyor. Peki yağan yağmurlar boşalan barajları doldurmaya yetecek mi? Hangi bölgelerde kar var? İstanbul'a kar ne zaman yağacak? CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yanıtladı.

Prof. Dr. Orhan Şen, şunları kaydetti:

Bu hafta Türkiye bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altına girecek. Cuma sabaha karşı kuvvetli bir yağış geliyor. Marmara Bölgesi de bunun etkisi altına girecek. Biraz da su baskını yapabilecek bu Güney Ege'de Çanakkale, Balıkesir, Edremit Körfezi civarında. Cuma günü Marmara Bölgesi dahil olmak üzere bu yağmur iç bölgelere doğru ilerleyecek. Cumartesi, pazar günü iç bölgelere geldiği zaman karla karışık yağmura dönecek. Pazartesi, salı yani ayın son günü ve şubatın ilk başlarındaki günlerde ise Doğu Anadolu'da, İç Anadolu'nun da batı ve doğusunda kar yağışı biraz süreklilik kazanacak. Yani ne kadar? 5-6 gün bu yağış Türkiye'nin her tarafında devam edecek. Tabii ki bir damla yağmurun bile barajlara faydası var. Bunun da büyük bir ihtimalle yani yüzde 30'ların altına düşen İstanbul'daki baraj seviyelerini yüzde 30'un üzerine çıkartacaktır.

Burada önemli olan hem tarımsal açıdan hem içme suyu açısından kar yağışıydı. Kar yağışı da bu önümüzdeki haftadan itibaren ve bu hafta sonundan itibaren Anadolu'ya giriyor. Anadolu'da bir beyaz örtü bırakacak. Bu arada işte kayak merkezlerinde kar yağışı cuma hafta sonundan itibaren başlayacak.

İstanbul'a kar ne zaman yağacak? Tabii bu bütün soru burada düğümleniyor. İstanbul'a kar yağışı zor geliyor, her sene böyle oluyor. Yani neden oluyor? Isı havası etkisinden dolayı. İstanbul çok metropoliten bir alan. Yani binalar var, asfaltlar var. Bunların hepsi bir ısı kaynağı. Yani sıcaklığın 5 derecenin altına düşmesi lazım ki şehir içerisinde o zaman İstanbul'a kar yağsın. Esasında bu yağışta, bu genel yağışlı kütlede İstanbul'a kar yağabilirdi. Ama şehir olmasaydı, yani şehir alanları olmasaydı. Çünkü etrafına baktığımız zaman Bursa'da, Kocaeli'de kar yağışı meydana gelecek. Ne zaman? Hafta sonu ve pazartesi, salı meydana gelecek. İstanbul'da yükseklere kar yağışı yapabilir. Ne zaman? Ayın 30, 31, 1, 2'si gibi. Ama hiç kar yağmayacak mı İstanbul'a? Yağar, kışın ortasındayız. Bu yağışların barajlara faydası olacak. Anadolu'daki barajlara da faydası olacak. Üstelik tarımsal açıdan da bu kar yağışının Anadolu'da önemli bir açığımızı kapatma ihtimali var. Ne zaman? Baharda bu karların erimesiyle birlikte.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS