Opera ve balede yeni repertuvar açıklandı

Video: Opera ve balede yeni repertuvar açıklandı
Devlet <a class="in-news-link" href="/opera" target="_blank" title="Opera haberleri">Opera</a> ve Balesi (<a class="in-news-link" href="/dob" target="_blank" title="DOB haberleri">DOB</a>), yeni sezonda izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Yeni dönemde onlarca opera, <a class="in-news-link" href="/bale" target="_blank" title="bale haberleri">bale</a> ve <a class="in-news-link" href="/muzikal" target="_blank" title="müzikal haberleri">müzikal</a>, genişletilen <a class="in-news-link" href="/repertuvar" target="_blank" title="repertuvar haberleri">repertuvar</a> ile izleyici karşısına çıkacak.

Devlet Opera ve Balesi (DOB), yeni sezonda izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Yeni dönemde onlarca opera, bale ve müzikal, genişletilen repertuvar ile izleyici karşısına çıkacak.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Selman Ada, "Bu sene, 1949 yılından 2017 yılına kadar olan her yılın en çok seyirci sayısına ulaştığımızı, bunun da kendi içimizde bir rekor olduğunu belirtmek istiyorum. 2017 yılı, bizim için müjdeli bir yıl." dedi.

Ada, 6 ilin DOB müdürleriyle birlikte genel müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, 2017-2018 sanat sezonu repertuvarını açıkladı. DOB olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun'da çalışmalar yürüttüklerini ve bu bölgelere yakın illere de hizmet verdiklerini, turneler düzenlediklerini aktaran Selman Ada, "Hizmetlerimizde bu sene, 1949 yılından 2017 yılına kadar olan her yılın en çok seyirci sayısına ulaştığımızı, bunun da kendi içimizde bir rekor olduğunu belirtmek istiyorum. 2017 yılı, bizim için müjdeli bir yıl." ifadelerini kullandı.

Seyirci sayısına yönelik olarak "6 ilde toplam 369 bin 948 seyirci ile bir rekor kırılmıştır." diyen Ada, bu yıl ayrıca 6 ilde eğitim etkinlikleri kapsamında 92 bin 233 çocuğa ulaştıklarını vurgulayarak, "Göreve geldiğimde sayılar 30 binlerdeyken, günümüzde 92 bin 233'e gelmiştir, ki bu çok övünülecek bir rakam değil bence. Bunun 200-250 binlere ulaşması için gayret ediyoruz." şeklinde konuştu.

Leyla Gencer Sahnesi en geç yıl başında hizmete açılacak

Selman Ada, DOB olarak yürütecekleri yeni çalışmalara yönelik Ulus'taki tarihi binaya ilave olarak 51 yıllığına Leyla Gencer Sahnesi'ni devraldıklarını ve bu sahnede tadilat, onarım, bakım gibi çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Ada, "Leyla Gencer Sahnemiz, teknik açıdan Türkiye'nin en başarılı sahnesi olmak üzere şu anda çalışılıyor. Ankaralılara bir müjde olsun, bize
verilen tarih kasım ama biraz gecikme payı koyarak en kötü 1 Ocak'ta hizmete açılacak." diye konuştu.

Leyla Gencer Sahnesi'nin tüm koltuklarının yenilendiğini, orkestra çukurunun büyütüldüğünü, iç ve dış onarımlarının yapıldığını anlatan Selman Ada, sahneye yönelik, "Leyla Gencer Sahnesi'nde bu binada (Ulus'taki) oynayamayacağımız büyüklükteki eserleri de oynayabileceğiz. Çünkü burada bizim orkestra çukurumuz 58 kişilikken, ancak romantik döneme kadar eser icra edebiliyoruz. Orada ise modern dönemin eserlerini de rahatlıkla oynayabileceğimiz 90'dan fazla orkestracının sığdığı yeni bir orkestra çukuruna kavuşuyoruz." bilgisini paylaştı.

Ulus'taki tarihi opera binası bakıma alınıyor

DOB Genel Müdürü Ada, Ulus'ta bulunan tarihi opera ve bale binasının da tadilatının başlatıldığını açıkladı. Ada, "Uzun yıllardır bakımı, tadilatı geciken Ulus'ta bulunan opera binamıza da bir bakım onarım çalışması başlatıldı. Dışta üzücü bir görüntüsü vardı, o da düzeliyor. İçeride de binanın ilk yapılışındaki eski haline döndürülmesi, Anıtlar Kurulu mimarlarının projeleriyle bu bina tarihi özelliklerine yeniden kavuşmak üzere. Birçok alanda teknik açıdan daha iyi hizmet verebilecek ölçülerin yerine getirilmesi suretiyle müthiş bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma 3 yıl sürecek." dedi.

Kısa bir dönem sahnenin kapalı kalacağını ve bunun için çok ciddi bir plan yapıldığını aktaran Selman Ada, şöyle devam etti:

"Tahminimizce 5-6 ay sahne ve salon kapalı kalacak. Fakat o sürede Leyla Gencer (sahnesi) müthiş imkanlarıyla bizle olacağından, temsillerimize orada devam edeceğiz. Burası (Ulus'taki bina) fevkalede bir noktaya gelecek. Ondan sonrası için inşallah her 2 sahnemizi de halkımızın hizmetine sunabileceğiz. Bununla iftihar ediyoruz. Bu bina önemlidir, Ankara'nın medarıiftiharıdır."

Ada, Ulus'taki binanın iç ve dış bakımlarıyla yüz ağartıcı bir noktaya geleceğini de vurguladı.

Opera ve balede dünya çapında başarılar

Selman Ada, konuşmasında uluslararası alanda ödül alan sanatçılar hakkında bilgi de verdi. Buna göre, balede sanatçı Kadir Okurer, 1'inci Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nın büyük ödülü olan Grand Prix'nin sahibi olurken, sanatçı Özge Başaran, Uluslararası Yury Grigorovich Bale Yarışması'nda Grand Prix Ödülü, İlhan Durgut ve Özge Onat da 25'inci Uluslararası İtalya Spoleto Bale Yarışması birinciliklerini elde etti. Şan ödüllerinde ise soprano Görkem Ezgi Yıldırım, bu yıl gerçekleştirilen ve dünyanın en önemli ödüllerinden biri olarak adlandırılan "4'üncü Uluslararası P.I. Slovtsov Opera Yarışması"nda Grand Prix Ödülü'nü kazandı. Tenor Arda Doğan ise geçen sene Avrupa Müzik Akademisi Uluslararası Şan Yarışması Beethoven Ödülü'nü almıştı.

DOB tarafından düzenlenen festivallere de değinen DOB Genel Müdürü Ada, son 3 yılda 4 olan festival sayısının 11'e çıktığını ve 2'ncisi yapılan Ankara Çocuk Balesi Festivali'ni uluslararası bir noktaya çekmek istediklerini belirterek, İzmir Efes Opera ve Bale Günleri'nin de uluslararası olması için Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a yazı yazdıklarını bildirdi. Ada, İstanbul Uluslararası Bale Yarışması ve Festivali'nin 7'ncisini gelecek yıl temmuz ayında gerçekleştireceklerini ifade ederek, gelecek süreçte "Uluslararası Şan Yarışması"nın düzenleneceğini kaydetti.

Selman Ada, 18-19 Ekim tarihlerinde de "Gala Konseri"nin düzenleneceğini aktararak, dünyanın en iyi web sayfası yapma idealiyle hazırladıkları "www.operabale.gov.tr" isimli yeni web sitesinin de ekim ya da en geç kasım ayının ortasında beta yayına başlayacağını dile getirdi.

2017-2018 repertuvarı

Daha sonra DOB İstanbul Müdürü Suat Arıkan, Ankara Müdürü Metin Turan, İzmir Müdürü Haldun Özörten, Antalya Müdürü Sibel Kızılateş, Mersin Müdürü Ufuk Kasan ve Samsun Müdürü Zerrin Karslı, yeni repertuvarlarına yönelik bilgi verdi. Buna göre, Samsun DOB operada "Sevil Berberi", Antalya DOB "Hoffman'ın Masalları", "Evlilik Senedi Operası" ile balede "Afife", Mersin DOB "Midas'ın Kulakları", "Maskeli Balo", "Mavi Nokta" ile "Sihirli Dünya" çocuk etkinliği, İzmir DOB "Duvara Karşı" operası ile balede "Kamelyalı Kadın", İstanbul DOB operada "Ninatta", Ankara DOB ise "4. Murat", "Başka Dünya" operaları ve balede ise "Fındıkkıran" gibi eserlerin prömiyerlerini gerçekleştirecek.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS