Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisine yoğun ilgi

Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisine yoğun ilgi

İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi, son halife Abdülmecid Efendi’nin eserlerini ağırlıyor. Son ayına giren "Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi" sergisi ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sıra dışı bir şehzade Abdülmecid Efendi'nin hayatına ışık tutan sergi, Osmanlı’nın son halifesinin sanatına ve yaşamına odaklanıyor. Erken yaşta babası Sultan Abdülaziz'in ölümüne tanık olan Abdülmecid Efendi, veliaht olana kadar babasının ölümünün gölgesinde Ortaköy Feriye Sarayı'nda kapalı ve göz hapsinde bir hayat sürer. Dış dünyaya kapalı yaşadığı saray hayatı, babası da bir besteci ve ressam olan Abdülmecid Efendi'yi bir sanat tutkunu yapar. Saraydaki resimleri kopyalayarak başlayan çalışmaları, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra gittiği Paris'teki sürgünde sanat fuarlarına davet edilecek kadar profesyonel bir aşama alır.

İstanbul’un işgali ile sonuçlanacak Birinci Dünya Savaşı’nın yenilgisini yaşar. İzmir’in işgali üzerine Türk Ocağı tarafından düzenlenen Sultanahmet mitingine bizzat katılır. İşgale karşı Anadolu'da başlayan Kuvâ-yi Milliye hareketine sempati ile bakar. Mustafa Kemal'le mektuplaşır, harekete katılmak ister ancak ülkede ikilik yaratır endişesi ile gitmez.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Abdülmecid'in sıra dışı dünyasını görmek isteyenler için hatırlatalım sergi son ayına girdi. Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisi, 1 Mayıs'a kadar İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi'nde görülebilir.