Kütüphane gibi ekmek fırını

Video: Kütüphane gibi ekmek fırını

Askıda ekmek uygulamasını bilirsiniz. Fırına gelen müşteriler ihtiyaç sahipleri için ekmek alıp fırının bir köşesine bırakır, ihtiyacı olan gelip askıya bırakılmış ekmeği alır. Bu kez Van'da bu uygulamanın farklı bir türü geliştirildi. Bu sefer askıya bırakılan ise kitaplar...

Erciş ilçesinde 30 yıldır ekmek fırını işleten 7 çocuk babası Yılmaz Şit, ilk olarak ihtiyacı olan ailelerin faydalanması için askıda ekmek uygulamasını başlattı. Gelen müşterilerin askıda bıraktıkları ekmeklerden ihtiyaç sahipleri faydalanırken askıda kitap uygulamasını da başlattı. Şit, hem kendi evindeki kitapları hem de bazı tanıdıklarından aldığı kitapları fırınında askıya asıp, ekmek almaya gelenlere veriyor. Ayrıca müşteriler kitapları okuduktan sonra tekrar geri getiriyor. Amacının insanlara kitap okuma alışkanlığını sağlamak olduğunu belirten Şit gösterilen ilgiden de oldukça memnun olduğunu söyledi.

"Ekmek alan müşterilerim kitap da alıyor"

Fırıncı Şit, "Ben yaklaşık 30 yıldır ekmek fırınımı işletiyorum. İlk olarak askıda ekmek uygulamasını başlattım. Askıda ekmek uygulamam halen devam ederken askıda kitap uygulamasına başladım. Bende ve tanıdıklarımda olan çeşitli kitapları fırına getirdim. Ekmek alan müşterilerim yanında kitap da alıyor. Müşterilerimize kitapları okuduktan sonra tekrar gelip askıya asmalarını istiyoruz. Böylelikle kitap okuma alışkanlığını kazandırmak istiyorum" dedi.

Kendisi de kitap yazdı

Şit, 7 çocuk babası olduğunu ve onları okutmak içinde yoğun emek ve özveri gösterdiğini belirterek, "Çocuklarımın okuyup ülkemize faydalı bireyler olması için elimden geldiğince zaman ayırıyor ve onlarla ilgileniyorum. Çocuklarım ve ben kitap okumayı çok seviyoruz. Askıda kitap uygulamasını da herkese kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için yaptım. Kendi yazdığım 'İnsan Öyle Yaşar' adlı kitabım başta olmak üzere, bölgede kitap yazan yerel ve ulusal yazarlarında kitaplarını askıda bulundurup çok zengin bilgileri müşterilerimle paylaşıyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS