Suudi Arabistan'da ilk sinema salonu açılıyor

Video: Suudi Arabistan'da ilk sinema salonu açılıyor
<a class="in-news-link" href="/sinema" target="_blank" title="Sinema haberleri">Sinema</a> yasağının kaldırılacağını açıklayan Suudi <a class="in-news-link" href="/arabistan" target="_blank" title="Arabistan haberleri">Arabistan</a>'ın sinema dünyasından önemli bir konuğu var. <a class="in-news-link" href="/unlu" target="_blank" title="Ünlü haberleri">Ünlü</a> oyuncu <a class="in-news-link" href="/john-travolta" target="_blank" title="John Travolta haberleri">John Travolta</a> <a class="in-news-link" href="/riyad" target="_blank" title="Riyad haberleri">Riyad</a>'da. İki gecelik bir etkinlik için <a class="in-news-link" href="/suudi-arabistan" target="_blank" title="Suudi Arabistan haberleri">Suudi Arabistan</a>'a giden aktöre ilgi yoğun.

Sinema yasağının kaldırılacağını açıklayan Suudi Arabistan'ın sinema dünyasından önemli bir konuğu var. Ünlü oyuncu John Travolta Riyad'da. İki gecelik bir etkinlik için Suudi Arabistan'a giden aktöre ilgi yoğun.

Düşen petrol fiyatlarından etkilenen Suudi Arabistan, gözünü ekonomide eğlence sektörüne çevirdi. Riyad, Mart ayında sinema yasağının kalkacağını duyurmuştu. Onun öncesinde sinema dünyasından ünlü bir isim Suudi Arabistan'ın konuğu. Grease müzikaliyle meşhur olan ve sonrasında da sayısız filmde rol alan Amerikalı aktör John Travolta, 2 günlük bir etkinlik için Riyad'da.

63 yaşındaki oyuncu ilk kez gittiği Suudi Arabistan'da yoğun ilgiyle karşılandı. Suudi kadın gazeteciler dahil herkes telefonlarına sarıldı. Travolta'nın fotoğraflarını çekti. John Travolta Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da konferansta seyircilerle biraraya gelecek. Suudi bir sunucunun moderatörlüğünde, sinema kariyeriyle ilgili soruları yanıtlayacak. Etkinliğin ismi de "John Travolta ile bir gece"

Suudi Arabistan'ın kısıtlayıcı uygulamaları nedeniyle ülkedeki sinema sektöründe büyük bir boşluk var. Üstelik bu boşluk, tam 1 milyar dolar değerinde. İlk sinema salonunun Mart ayında açılacağını duyuran Suudi Arabistan Amerikan film ve sinema şirketlerinden şimdiden ilgi var. Amerikan sinema şirketi AMC, Suudi Arabistan kamu yatırımı fonu ile bir ön anlaşma imzaladı. Amerikan şirketi, Riyad'da eğlence sektöründe işbirliği imkanlarını araştıracak. Suudi Arabistan'da sinema, dini ve kültürel kimliğe yönelik tehdit olduğu gerekçesiyle, 1980den bu yana yasak. Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, 2030 vizyonu kapsamında getirdiği sosyal ve ekonomik reformlardan biri de sinema yasağının kaldırılması.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS