Bayilerde neden sıfır oto yok? Sektör temsilcisi CNN TÜRK'e konuştu

Bayilerde neden sıfır oto yok? Sektör temsilcisi CNN TÜRK'e konuştu

Otomotiv sektöründe koronavirüs salgınından sonra sıfır araç tedariğinin az olduğu 2 yıl yaşandı . Peki, artık piyasa normal değerlerine döndü mü? CNN TÜRK muhabiri Samet Güner, sektör temsilcisi Muhammet Ali Karakaş'a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte Muhammet Ali Karakaş'ın açıklamaları:

Tabii pandemide yasaklar, maskeler kalkınca hem tüketiciden bir talep düşer hem de bir anlamda da artık fabrikalar da eski rayında çalışır gibi bir beklentimiz oldu. Ama tabii maalesef bu beklentilerin şu an için bu yılbaşı itibariyle ne kadar gerçekleşip gerçekleşmeyeceğiyle ilgili net bilgi veremiyoruz. Ama gördüğümüz kadarıyla birçok markanın şu an hala tedarik anlamında problem yaşadığını, talebi karşılayamadığını görüyoruz. Bununla beraber tabii geçtiğimiz yıllarda filo şirketlerinin de biriken bir talebi vardı. Onlar da piyasadan sıfır otomobili istediği kadar stoklarına alamamışlardı. Onların da yoğun talepleri var bu yıl içerisinde. Yani gecikmiş talepleri var doğal olarak. Ve bununla beraber tabi bu talepler işte sıfırda karşılanmayınca ikinci elde karşılanıyor ve ara ara böyle alev gibi işte yanıp yanıp sönüyoruz. 1 ay, 45 gün çok yukarı doğru ilerleyen bir piyasa. Daha sonra stabil hale gelen ve düşen bir piyasa. Yani istikrarsız bir piyasanın 3 senedir olduğu gibi yine yılın ilk aylarında da içerisine girmiş olduk.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Burada aslında biz daha önce bu cezai müeyyidelerin satıcı üzerinden verilmesini konuşmuştuk. Yani distribütör ya da bayi üzerinden. Şimdi alıcıyı kısıtlayamazsınız. Serbest piyasa ekonomisinde alıcı bir şekilde kılıktan kılığa girerek her türlü otomobili, her türlü bayiden alabilir ama satıcı bunu denetleyebilir. Dolayısıyla satıcı üzerinden distribütör marka ya da bayi üzerinden bunlar denetlenebilir. İkinci ayın ortasında tedarikle ilgili adetler yavaş yavaş bizim ülkemize gelecek adetler belli olur diye düşünüyoruz.