Bayilerde neden "sıfır oto" yok? Uzman isim CNN TÜRK'e konuştu

Bayilerde neden "sıfır oto" yok? Uzman isim CNN TÜRK'e konuştu

Salgın sonrası başlayan çip krizi otomotivde üretimi olumsuz etkiledi. Tedarik zinciri bozuldu. Şimdi de hala bayilerde sıfır otomobil sorunu yaşanıyor. Peki, yıl boyunca bu sorun devam eder mi? Otomotiv İşletmecisi Göksel Erkoyuncu, CNN TÜRK canlı yayınında yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Otomotiv İşletmecisi Göksel Erkoyuncu, şunları kaydetti:

SIFIR OTOMOBİLE ERİŞMEK NEDEN ZORLAŞTI?

Türkiye'de şöyle bir durum var. Zaten çip kriziyle başlayan dönemden bir türlü çıkış olmadı. Arkasından Ukrayna-Rusya arasındaki savaş ki orada da ciddi otomotiv tedarikinde ihtiyacın olduğu ciddi malzemeler var. Kablodan diğer malzemelere kadar. Bunlar üst üste geldiğinde en son finalde de şunu yaşadık açıkçası. Rusya'yla Avrupa'daki enerji krizi sebebiyle ki Türkiye'deki ihracat yaptığımız ülkeler resesyonu öngörerek, tedarikçilerini eksilterek çünkü maliyetler çok yükseldiği için ya üretime ara verdiler ya da üretimi düşürdüler. Burada tabii bizim özellikle Avrupa'da Almanya bu konuda öncü ülkelerden biri. Ciddi bir otomotiv piyasasının olduğu bir yerden bahsediyoruz. Burada kısıtlamalar da bunların üstüne eklenince bu sefer arz eksikliği daha da çoğalarak gitmeye başladı. Tabii ki talepte olunca bu da gelmeyince otomatikman buradaki sıkıntı artarak büyümeye devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bunun üstüne yeni bir şey de geldi tabii. O da neydi? Bir taraftan iyi bir şey tabii hak ettikleri bir durum ama ÖTV matrahının engelli indirimleri araçların 1 milyon 4 bin liraya çıkmasıyla beraber yılbaşından önce bu matrahta hiçbir araç bulunmuyor. Zaten satın alınamıyordu. Bu dilime giren çeşitli arabalar oldu. 1 milyon 4 bin liraya gelince burada da bir talep çoğaldı. Yani şunu anlatmak istiyorum özünde. Arza bir türlü herhangi bir yükseliş olmamakla beraber talepte bir yükseliş var. Daha üste çıkan bir durum olduğu için. Otomatikman bu durum biraz daha artırarak devam etmeye başlıyor.

Bir sıkıntı daha var. Yeni araç bulamayınca da ikinci el araç elinde olan kişiler de yenisini alamayacak düşüncesiyle satıştan bazı arabalarını çekmek gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Hep bir arz düşüklüğü yaşıyoruz. Talep de buna arttığı zaman bu sıkıntı biraz içinden çıkılmaz hale geliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BAYİLER ARAÇ MI STOKLUYOR?

Bu hep bizim etrafımızda da dolaşan, belki de araç bulunmadığı sebebiyle hep şöyle bir izlenim var. Şimdi siz bir araç satın almak istiyorsunuz ve bayiye gidiyorsunuz. Talep etmiş olduğunuz aracın size 3 ay sonra geleceği söyleniyor. Örnek veriyorum ki bayilere bu konuda araç da  yazdırabiliyorsunuz kimine de yazdıramıyorsunuz bile. Ola ki yazılabilen yerde düşündüğünüz zaman siz o arabanın gelmesini 3 ay bekliyorsunuz. Sonra diğer gelen müşteri hemen bulamadığı için çünkü daha önceden satılmış olduğu için arabalar. Örnek veriyorum yeri geliyor showroomlarda yeri geliyor işte garajlarda ya da park alanlarında araçları gördükleri zaman böyle bir izlenime kapılıyorlar. Bunun karşı bir karşılığı yok açıkçası. Çünkü konu fiyatsa ona göre fiyatlanabilir. Burada kimseye bir getirisi olmayacağı için araç bulunamaması sebebiyle biz somut bir şey bugüne kadar görmedik. Ama küçük anlamda bir şeyler yaşanıyorsa bilmiyorum. Genel manada çok karşılığı yok.

Otomobilde olağan dışı artışın sebebi ne?

Otomobilde olağan dışı artışın sebebi ne?