Elektrikli araçların matrah limitleri arttırıldı

Elektrikli araçların matrah limitleri arttırıldı

Elektrikli otomobillerin özel tüketim vergisi matrah limitleri cumhurbaşkanı kararı ile artırıldı. Düzenlemeyle, motor gücü 160 kilovatı geçmeyen araçlarda vergi oranı yüzde 10 ile 40 arasında değişirken, motor gücü 160 kilovatı aşan araçlarda ise vergi oranı yüzde 50 ile 60 arasında olacak. Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, CNN TÜRK ekranlarında değerlendirdi.

Elektrikli otomobillerin özel tüketim vergisi matrah limitleri, cumhurbaşkanı kararı ile artırıldı. Karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Konuyla ilgili konuşan Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, “Matrah oranları 160 Kw’ye kadar olan araçlarda 700.000 TL’den 1.250.000 TL’ye, 160 Kw üstü araçlarda 750.000 TL’den 1.350.000 TL’ye yükseltildi, matrah artırımıyla elektrikli araçlarda yüzde altıyla %21 oranında araç fiyatında düşüşe gidilmiş oldu” ifadelerini kullandı.Matrah özetle bir aracın vergisiz yani ÖTV ve KDV’siz fiyatı demek. Düzenlemeye göre ise araç fiyatları değişecek. Örneğin en uygun maliyetli bir elektrikli aracın fiyatı 1 milyon 192 bin TL'den 937 bin TL'ye gerilerken, yüksek fiyatlının ise 2 milyon 112 bin TL'lik bir araç 1 milyon 180 bin TL'ye gerilemiş olacak.

Ertemel, bu matrah artırımı ile birlikte kullanıcıların elektrikli araçlara olan talebinin artacağını söylerken, özellikle TOGG’un bu sayede bir adım öne geçeceğini belirtti ve ekledi: “Elektrikli araçlar, ülkemizde satış anlamında ciddi bir artış olarak önümüze durmakta. İlerleyen zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artacak gibi görünüyor satış oranları.”

Elektrikli otomobillere matrah güncellemesi! İşte detaylar...

Elektrikli otomobillere matrah güncellemesi! İşte detaylar...