3 boyutlu yazıcıda kafatası ürettiler

Video: 3 boyutlu yazıcıda kafatası ürettiler

Kemik ve doku üretiyorlar. Hem de 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile. O teknoloji bir hastaya umut oldu. Ameliyatla beyin hasarı düzeltilen Azeri hastaya, 3D yazıcıda üretilen kafatası başına yerleştirildi. Konuyla ilgili CNN TÜRK'ten Leyla Ataman'a konuşan Doç. Dr. Özkan Tehli, "Beyin tümörü, trafik kazası ya da silah yaralanması gibi durumlarda kişiye özel kafatası defektlerinin kapatılması ameliyatına 'kranioplasti' diyoruz. Küçük defektler küçük yöntemler uygulanarak kapatılabilse de büyük defektlerin kapatılmasını 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla gerçekleştiriyor ve hastalarımızın eski hallerine dönmelerine çalışıyoruz." dedi.

Azerbaycanlı Yaşar Ağayev, 2016'da kafasından vuruldu. 46 gün komada kaldı. Uyandığında kafatasının yarısı yoktu. Ameliyatla beyin hasarı düzeltildi. 25 Eylül'de Türkiye'de ameliyat oldu. 3D yazıcıda üretilen kafatası başına yerleştirildi.


Bugüne kadar 100'ün üzerinde vakaya uygulama yapılmış. Ürünler kimi hastanın kafatasında, kiminin göğüs kafesinde, kiminin kolunda, kiminin çenesinde yer alıyor. Merkezde genel cerrahi servisinin talebi doğrultusunda daha önce 20 hasta için pankreas tümörünün tanı modellemesi de yapılmış.


Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi (METÜM) ülkemizin dünya çapında gururlarından olan devlete ait bir medikal tasarım ve üretim merkezi. Her biri farklı alanlardan 7 mühendis, 2 üretim teknikeri, 2 idari personel ve 1 torna tesviyeci görev yapıyor. Yapılan işlemlerin SGK tarafından karşılanması yani ücretsiz olması merkezin en önemli özelliği. Merkezde kişiye özel implantların üretimi yapılıyor ve sert doku kayıpları titanyumdan karşılanıyor. Bu merkezde üretimler tamamen kişiye özel olarak gerçekleştiriliyor. Hastanın eksiği, bir tomografi üzerinden değerlendirilip bunun sonucunda kişiye özel bir tasarım yapılarak üretilen parça ameliyatla hastaya naklediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS