hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den anti-aging tedavisi uyarısı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yaşlanmayı geciktirmek için kullanılan bir yöntem konusunda ABD gıda ve ilaç kurumundan uyarı geldi. Yöntem, 16-25 yaş aralığındaki gençlerin bağışladığı kan plazmasını vucütlarına enjekte ettirilmesi. Kurum, "Kan plazmasının böyle bir etkisinin olduğu kanıtlanmadı" diyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anti-Aging yani yaşlanmayı geciktirici tedavi. Bununla ilgili son dönem başvurulan yöntemlerden biri, 16-25 yaş aralığındaki gençlerden alınan kanın plazma kısmının vücuda enjekte edilmesi. Ancak ABD gıda ve ilaç kurumu FDA uyarıyor. Kan plazmasının böylesi bir etkisi kanıtlanmadı diyor.

  Kurum, bu tür işlemlerin daha çok kliniklerde ve doktor tavsiyesi olmadan yapıldığına dikkat çekiyor. Kurum, kan plazması tedavisinin herhangi bir yararlı etkisinin olup olmadığına yönelik bir kanıt bulunmadığının altını çizdi. Aksine yetkililere göre, bu yöntemi kullananların belirlenemeyen başka hastalıklara yakalanma riski bulunuyor. ABD'de çok rağbet gören tedavi yönteminin yanı sıra, kan plazması şişelenip internet üzerinden bile şatışa sunuluyor. Bu işlemi yaptırmanın bedeli ise 8 bin dolar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow