Akıllı telefon beyni "bozuyor"

Video: Akıllı telefon beyni "bozuyor"

Beyinde önemli fonksiyonları kullanmamızı sağlayan gri madde; aşırı telefon kullanımı sebebiyle azalıyor. Bu bulgu, Almanya’da yapılan bir araştırmadan. Üstelik bu araştırmaya göre telefon bağımlılığının etkileri, uyuşturucu bağımlılığına benziyor.

Sinir sisteminin, düşünmenin, kısaca yaşamın merkezi beyindir. Tüm bunları yapmamızı sağlayan gri madde; Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre; aşırı telefon kullanımı sebebiyle azalıyor.


Bilim insanları, 22'si akıllı telefon bağımlısı olmak üzere 48 kişinin beyinlerinden alınan görüntüleri inceledi. Sonuçlarda bağımlıların beyinlerinde gri madde azalması görüldü.


Akıllı telefon bağımlılarının beyinlerindeki yapılar ve gri maddedeki azalış eğilimleri, uyuşturucu bağımlılarının beyinleriyle benzerlik gösteriyor. Dünyada 5 milyar 190 milyon cep telefonu kullanıcısı ve 3 milyar 800 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Yetişkin nüfusun ise %60’ı artık internete bağlı yaşıyor.

Bilim insanlarına göre bu araştırmadan ortaya çıkanlar; aşırı cep telefonu kullanımı ve beyindeki fiziksel değişim arasında bulunan ilk somut kanıt.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS