Aynı anda korona ve gribe dikkat!

Aynı anda korona ve gribe dikkat!

Bilimsel araştırmalar aynı anda hem koronavirüse yakalanan hastaları hem de gribe yakalanan hastaların solunum desteğine olan ihtiyacın 4 kat arttığını ortaya koydu. Ölüm riski ise 2 buçuk kat arttı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÖLÜM RİSKİ AYNI ANDA OLMASI HALİNDE ARTIYOR

Doktorların kapısı iki hastalığı da aynı anda geçirenler tarafından çalınmaya başlandı. İşte tam da bu noktada iki hastalığın aynı anda olması halindeki reaksiyonlar incelendi. Yapılan araştırmanın detaylarını anlatan Dahiliye Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, "Özellikle 2 ay önce gözlemlenen kovid-grip birlikteliği sonucunda ciddi bir solunum ihtiyacı, özellikle 4 kat arttığı gözlenmiş olup ölümlerin de 2 buçuk kat arttığı gözlemlenmiştir" dedi.

Uzmanlar, bu iki hastalığın aynı anda görülmesi halinde farklı yöntemler uygulanması görüşünde. Dahiliye Uzmanı Dr. Yusuf Yıldırım, "Koronavirüs ve grip bir arada görülebiliyor mu? Evet görülebiliyor. Son zamanlarda bu vakalarla da karşılaşıyoruz. İkisi de bildiğimiz gibi zatürre yapabiliyor. Özellikle ileri yaşta bağışıklığı düşmüş kişilerde, gripte ağır zatürreler seyredebiliyor. Solunum desteği ihtiyacı çok daha agresif tedaviler oluşabiliyor. Kovid bağışıklık sistemini çok zayıflatıyor. Bir diğer enfeksiyonun olma ihtimalini çok kolaylaştırıyor. Bu grip de olabiliyor, diğer bakteriyel enfeksiyonlar da olabiliyor, mantar enfeksiyonları da olabiliyor. Burada dikkat etmemiz gereken şey, grip olan bir kişinin kovid pozitif olacağı ya da kovid olan kişinin aynı zamanda grip de geçirebileceği. Buna göre test yapılmalı, ikisinin tespit yöntemleri birbirinden farklı" diyerek tedaviye dikkat çekti. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı