Bebekleri sallamak zekayı arttırıyor

Bebekleri sallamak zekayı arttırıyor

Bebeklerin uyumasını sağlamak için sıkça kullanılan bir yöntemdir sallamak. İngiltere'de yapılan yeni bir araştırmaya göre bu yöntem bebeklerin hem uyku kalitesini hem de zekasını arttırıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bebekleri uyurken sallamak pek çok annenin kullandığı bir yöntem. Yeni bir araştırmaya göre bebekleri uyurken hafifçe sallamak hem uyku kalitesini hem zekayı arttırıyor. Aynı zamanda bebekleri uyurken sallamaya devam etmek beyinlerini de geliştirebilir.

Cenevre Üniversitesi'nden bilim insanları 18 yetişkin üzerinde deney yaptı. Yarısını sallanan yatakta, yarısını normal yatakta uyuttu. Sallanan yatakta uyuyanların diğerlerine göre daha hızlı uykuya geçtiği, daha derin uyuduğu ve daha az uyandığı ortaya çıktı. Araştırmacılar sallanmanın beyin dalgalarını değiştirerek daha derin uyku sağladığını düşünüyor.

Zekayı da güçlendiriyor

Uyurken sallanmak zekayı da güçlendiriyor. Uyumadan önce öğrendiklerini uyandıktan sonra tekrar etmeleri istenen deneklerden, sallanan yatakta uyuyanlar daha başarılı oldu. Araştırmaya göre, deneklerin hiç biri "taşıt tutması" da denilen "hareket hastalığına" yakalanmadı. Sallanma yetişkinleri de rahatlatıyor. Bu durum aynı zamanda insanların neden tren ya da diğer araçlarda uyuya kaldığını da açıklıyor.