Bitkisel ürünlere dikkat: İlaçlarla etkileşime girebilirler

Video: Bitkisel ürünlere dikkat: İlaçlarla etkileşime girebilirler

Bitkisel çaylar, karışımlar ve diğer tüm bitkisel ürünler. Çoğumuz hastalandığımızda iyileşmek için ilaç almak yerine hemen onlara sarılıyoruz. Biz, "Bitkisel olduğu için zararı olmaz" desek de uzmanlar aksini söylüyor. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışın diyorlar. CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Halil Kahraman, İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Merkezi'nden Dr. Kanat Tayfun ve aktar Mahmut Yıldız'la konuştu.

Alerji, sinüzit, nezle... Baharın gelmesiyle ortaya çıkıyor. İlaç kullanmak istemeyenler çareyi bitkisel ürünlerde arıyor ama daha kötü sonuçlarla karşılaşabiliyorlar. Özellikle mevsim geçişlerinde sık sık hastalanıyoruz ve ilk önce aktarların kapısını çalıyoruz. Hastalığımız bir an önce geçsin istiyoruz ancak uzmanlar uyarıyor. Doktorlara danışmadan bitkisel ürünleri tercih etmeyin diyor. 

Dr. Tayfun: İlaçlarla etkileşime girebilirler

CNN TÜRK muhabiri Cansel Kiraz'ın sorularını yanıtlayan İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Merkezi'nden Dr. Kanat Tayfun, "Bitkiler birbirleriyle karıştırıldıkları zaman yarattıkları risk daha fazla. Aynı zamanda kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilirler. En çok zencefil, zerdeçal konuşuluyor bu dönemde. Bilgi alınmadan kullanıldığında kanamanın daha uzun süre olması, safra kesesi taşlarında etkili olması... Zerdeçalın özellikle üreme sistemine etkisi var. Gastrointestinal sistemde rahatsızlık yaratabilir. 'Komşuma iyi geldi. Alerji mevsimi, ben de şimdi zencefil ya da zerdeçal kullanacağım. Bana iyi gelecek.' düşüncesiyle halkımızın hareket etmemesi gerekiyor" dedi.

Ürünlerin yan etkisinden kaçınmak için bitkinin kök, gövde ve yaprağının kullanım şekli ve yetiştiği yerin iyi bilinmesi gerekiyor. Dr. Kanat Tayfun, bitkisel ürünleri kullanacaklara Sağlık Bakanlığı'ndan fitoterapi sertifikası almış geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezi ile doktorları işaret ediyor. Onkoloji, tansiyon ve kolesterol hastaları özellikle dikkat etmeli diyor.

Aktar Mahmut Yıldız: Baş ağrısı için ilaç soran var

Peki ya aktarlar? Tüketici onlardan ne talep ediyor? CNN TÜRK'e konuşan Aktar Mahmut Yıldız, "İnsanların talepleri arasında özellikle bitkisel çaylardan yararlanmak var. Baş ağrısı için bile ilaç soran var bizde ama biz öncelikle doktora gidin diyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS