BM uyuşturucu raporunu açıkladı

BM uyuşturucu raporunu açıkladı

26 Haziran dünya uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığıyla mücadele günü. Bu gün dolayısıyla Birleşmiş Milletler BM bir rapor açıkladı. Rapora göre dünyada 29. 5 milyon uyuşturucu bağımlısı var. 250 milyon kişi de hayatında bir kez uyuşturucu denemiş. İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Merak, sınırlarını aşma çabası, duygusal boşluk. Sebebi ne olursa olsun gençlerin önündeki en büyük tehlike uyuşturucu. Özellikle son zamanlarda kullanımı giderek artan sentetik uyuşturucuların ilk kullanımı dahi ölüme yol açabiliyor. Uyuşturucu, kullanan kişide fizyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda ciddi yıkımlar meydana getiriyor. Birleşmiş Milletler'in raporuna göre dünyada 29.5 milyon kişi uyuşturucu bağımlısı. Hayatında bir kez uyuşturucu denediğini söyleyen 250 milyon kişi de raporda göze çarpıyor.

Türkiye'nin Litvanya, Portekiz ve Hollanda ile ortaklaşa yürüttüğü bir anket çalışmasında ise 18 yaş altı çocuğa sahip yetişkinlerin madde algısı ortaya konuldu. Ankete göre Türk ebeveynlerin yüzde 89'u bağımlılık yapan maddelerden haberdar. 93'ü de uyuşturucu maddelerin sağlığa olan zararları ile ilgili bilgileri olduğuna inanıyor. Ankete göre aileler uyuşturucu madde kullananlardan nefret etmediklerini ancak huzursuz olduklarını söylüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Katılımcıların yüzde 71'i sokak çocuklarının, yüzde 64'ü yüksek gelir sahiplerinin en çok madde kullanan gruplar olduğunu düşünüyor. Ünlülerin madde kullandığına ilişkin kanı da yüzde 54'ün üzerinde.