Son Dakika

Çocuklar ne zaman spora başlamalı? Uzman isim yanıtladı

A A

20.10.2021 - 15:22 | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Koronavirüs döneminde hareketsiz kalan çocuklarda çeşitli problemler görülebiliyor. Çocuklarını spora başlatmak isteyen ailelerin de kafasında birçok soru var. Peki çocuklar ne zaman spora başlamalı, hangi spor dallarıyla ilgilenmeli? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Halil Ural yanıtladı.

"FİZİKSEL AKTİVİTE YETERSİZLİĞİ ÇOCUKLAR İÇİN SORUN"

Özellikle salgın sürecinde yaşanan fiziksel aktivite yetersizliği, çocuklarda sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ebeveynlere çocukların erken yaşta spora başlamasını öneren uzmanlar, çocuğun kendi dengesini sağlamasının spora başlamak için yeterli olduğu görüşünde.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Halil Ural, "Çocuğun spora başlaması için belirli bir yaşa gelmesini beklemek gerekmez. Çocuk yürümeye başladıktan sonra yaptığı bütün hareketli oyunlar, kendi yaşı için bir spor, bir egzersiz demektir. Yaklaşık 3,5-4 yaşından sora çocuğun dengesini sağlaması, yürümesinin daha düzgün, daha kontrollü olması, çocuğun artık yavaş yavaş eğlenceli oyunlu bir spora yönelmesi için yeterlidir" dedi.

Dr. Ural, çocukların bütün kasları çalıştıran bir dalla spora başlamasını önerdi. "Genelde 4-4,5 yaşından sonra özellikle jimnastik türü bütün kasları geliştiren bir sporla başlamak daha çok önerilmektedir. 6-7 yaşından sonra hoşlandığı bir spor varsa onunla spora başlaması ve devam etmesi, çocuğun hem gelişimi sağlaması hem de spora yatkınlığının artması açısından kıymetlidir" diye konuştu.