Çocuklarda "kalp krizi" riski

Çocuklarda "kalp krizi" riski

Van’da yaşayan 14 yaşındaki Hilal Rojda Demir, kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Bu da akıllara çocuklarda görülen kalp krizi riskini bir kez daha gündeme getirdi. Peki çocuklarda kalp krizi neden görülüyor? Detayları, CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, Kardiyoloji Uzmanı İsmail Polat Canpolat’a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Süreç, sağlıksız beslenmeyle başlıyor. Obeziteye kadar ilerliyor. Bu da çocuklarda kalp krizine neden olabiliyor. Kalp krizi deyince akıllara orta ve ileri yaşlar geliyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Çocuklarda da kalp krizine bağlı olarak ani ölümler gerçekleşebilir. Çocuğunuz yaşıtlarınızdan önce mi yoruluyor? Zor ve hızlı mı nefes alıp veriyor? Bu gibi belirtiler çocuğunuzda birtakım rahatsızlıklara sinyalini vermiş olabilir.

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN KALP KRİZİNİN SEBEBİ NE?

Kardiyoloji Uzmanı İsmail Polat Canpolat, “Çocuklardaki ani ölümlerin sebebi genetik kalıntısal geçişli ölümleri kapsıyor. Geçirilmiş bir viral üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası tetiklenen kalp kası intihabına bağlı olabiliyor veya başka hücresel düzeydeki sorunlara bağlı olarak gelişen ani kalp durmasına olabiliyor. Tüm damarlardaki sistemi bozup kalp damar tıkanıklıklarına ani kalp durmalarına sebep olabiliyor. Ailede ani ölüm öyküsü varsa doktora gitmesinde fayda var. Beslenmeye dikkat edilmesi, enerji içeceklerinden uzak durulması riski azaltacak durumlardır.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlardan işlenmiş gıda uyarısı

Uzmanlardan işlenmiş gıda uyarısı

Bu yöntemle diyet yapmadan her ay 2 kilo verin

Bu yöntemle diyet yapmadan her ay 2 kilo verin