COVID-19 aşısı pıhtıya neden oluyor mu?

Video: COVID-19 aşısı pıhtıya neden oluyor mu?

Kalp hastalarının aşı olduktan sonra sürekli olarak kullandıkları kan sulandırıcı ilaçları mutlaka kullanmaya devam etmeleri gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emrah Özdemir, COVID-19’un ve aşılarının kalp üzerindeki etkilerini sizler için anlattı.

Kalp hastaları, koronavirüs hastalığında yüksek riskli grupta yer almaktadırlar. Kalp hastası bir kişi COVID-19’a yakalanırsa da ağır geçirme riski daha yüksektir. Kalp hastası bir kişi COVID-19’a yakalandığı zaman kalp kasında iltihaplanma, atardamarlarda ve toplardamarda pıhtı oluşuma neden olarak tromboemboli dediğimiz akciğer damarlarının tıkanması, kalp damarlarının tıkanması ile kalp krizleri görülmesi ve bunun sonucunda da ciddi kalp yetmezlikleri görebilmekteyiz. Halk arasında aşıların pıhtılaşmaya neden olarak kalp damarlarını tıkadığı yönünde bir endişe bulunmaktadır. Ancak böyle bir durum kesinlikle doğru değildir. Aşı olduktan sonra kalp hastalarının sadece sürekli olarak kullandıkları kan sulandırıcı ilaçları var ise mutlaka kullanmaya devam etmeleri gerekmektedir. Kalp hastaları diğer hasta gruplarından daha farklı yan etkiler yaşamamaktadır. Son zamanlarda yayınlanan bir yayında BioNTech aşısından sonra kalp kası iltihaplanmasının arttığı bahsedilmektedir ancak yapılan çalışmalarda bu oranın 100 bin kişide 1 olarak saptanmıştır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS