"Diyabet yönetimi asla ihmal edilmemeli" | Video

Video: "Diyabet yönetimi asla ihmal edilmemeli" | Video

Koronavirüs salgını kronik rahatsızlığı olanlar için daha büyük bir tehlike oluşturuyor. O kronik rahatsızlıklardan biri de diyabet. Türk Diyabet Vakfı'nın 14 Kasım Dünya Diyabet Günü'ne özel düzenlediği etkinlikte alınması gereken önlemlere bir kez daha dikkat çekildi. CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner ve kameraman Alper Öztürk, Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Derya Baykal ve Şafak Sezer'le konuştu.

Salgında en büyük risk gruplarının içinde yer alıyorlar. Diyabet hastaları, koronavirüse karşı çok daha dikkatli olmak zorunda. Türkiye Diyabet Vakfı, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü'nde bir organizasyon düzenledi. Organizasyonda koronavirüs nedeniyle evdeyken de kan şekerini değerine dikkat edilmesinin altını çizdi.

Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, "Öncelikle ülkemizdeki 12 milyon diyabetlinin dünya diyabet gününü kutluyorum. Pandemi de olsa mutlaka diyabet yönetimine ihmal etmeyiniz. Doğru beslenmeyi ihmal etmeyiniz" dedi.

Kendisi de bir diyabet hastası olan oyuncu ve sunucu Derya Baykal, diyabet hastalarının egzersiz yapmaları gerektiğini dile getirdi.

Anne ve babasını şeker hastalığından kaybettiğini belirten oyuncu Şafak Sezer de diyabetle tanışma hikayesini anlattı. "Ben diyabet ile kilo aldıktan sonra tanıştım. Kilo verirken belirli rahatsızlıklar çektim. Temel hocaya gittiğimde 140-150'lerdeydi şekerim. Şimdi yavaş yavaş dengeye oturtturdum. Bizde en önemli şey organlara iyi bakmak. Özellikle bu dönemde dengesiz beslenmede herkesin tadabileceği bir hastalık. Babamı ve annemi şekerden kaybettiğim için benim için önemli bir hastalık" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS