Egzama ve sedef arasındaki fark nedir, hastalık bulaşıcı mıdır?

Video: Egzama ve sedef arasındaki fark nedir, hastalık bulaşıcı mıdır?

Egzama ve sedef farkı döküntülü deri, kaşınma gibi özellikler gösteren bu hastalıklara maruz kalan kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Aslında ilk etapta iki hastalığı birbirinden ayırt etmek mümkün. Peki, egzama ve sedef arasındaki fark nedir?

Egzama hastalığında kaşıntı daha ön planda yer alırken sedef hastalığında kaşınma genellikle görülmüyor. Öte yandan sedef hastalığında daha kalın sert kabuklar yer alırken egzamada bu durum daha hafif bir şekilde görülüyor. Sedef kabuğu ince olduğu durumlarda ise dönem dönem egzama ve sedef karıştırılabiliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise biyopsi örneği ile test edilen derideki hastalığın kesin teşhisi konuluyor.

Öte yandan sedef hastalığında diz ve dirsek en belirgin yerler olarak biliniyor. Saçlı deride ise yine bazı durumlarda teşhis koymakta güçlük yaşanıyor. Çünkü saçlı deri altındaki sedef ve egzama benzer özellikler gösteriyor bu nedenle de en sık bu bölgelerde biyopsi uygulanıyor.

Egzama neden olur?

Çok belirgin bir nedeni olmamakla birlikte bazı türlerde kesin bir neden söylemek mümkün olabiliyor. Örnek olarak temas egzamasında alerji olunan şeye dokunulduğu zaman bir reaksiyon ortaya çıkıyor. Bu alerjik egzama da birtakım testlerde belirlenebiliyor. Diğer egzama türlerinde ise neden çok fazla bilinmiyor.

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır?

Net ve açık bir şekilde söylenebilir ki egzama bulaşıcı değildir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS