Elektronik sigara öldürüyor mu?

Video: Elektronik sigara öldürüyor mu?

Amerika'da elektronik sigarayla ilişkilendirilen ölümlerde sayı artıyor. Missouri eyaletinde bir erkek hasta, akciğer rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu, Amerika'da nedeni elektronik sigara olduğu düşünülen 8'inci ölüm.

ABD'nin Missouri eyaletinde 40'lı yaşlarında bir erkek hayatını kaybetti. Doktorlara göre ölüm nedeni elektronik sigara kullanımına bağlı bir akciğer hastalığıydı.


Missouri'deki bu vaka bir ilk değildi. Uzmanlar, sigara kullanımıyla ilişkili olduğu düşünülen ancak tanısı konulmayan bir akciğer hastalığıyla karşılaştıklarını açıklamıştı. Amerika'da daha önce 22 eyalette yaklaşık 200 vakanın bu konuda tedavi gördüğü belirtilmişti. Uzmanlara göre hastaların tek ortak noktası elektronik sigara kullanıcısı olmaları ve etken THC maddesini elektronik sigara içinde sıvı şekilde tüketmeleri.


Amerika'da daha önce de 8 eyalette alarm verilmiş, onlarca kişi solunum zorluğu, öksürük ve ağrı gibi şikayetlere doktorlara başvurmuştu. İlk ölüm haberiyse 24 Ağustos'ta Illinois eyaletinden gelmişti. Bu gelişmeler üzerine New York ve Michigan eyaletlerinde elektronik sigara kullanımını yasaklamıştı. Amerikan Başkanı Donald Trump da elektronik sigaranın ülke genelinde tamamen kaldırılması için adım atacağını açıklamıştı. Californiya Valisi de, 20 milyon dolarlık bütçeleri kapsamında elektronik sigaraya karşı bir kampanya başlatılması talimatını vermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS