Ellerimizi nasıl yıkamalıyız?

Video: Ellerimizi nasıl yıkamalıyız?

Koronavirüse karşı en önemli önlemlerden biri de elleri doğru şekilde yıkamak. Uzmanlar, "eller 40 saniye yıkanmalı" diyor. CNN TÜRK muhabiri Özgür Deniz Kaya ve kameraman Mehmet Bulut'un haberi.

“Bir süre tokalaşmayalım, öpüşmeyelim.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyada hızla yayılan koronavirüse karşı böyle seslendi. Uzmanlardan da ellerin doğru yıkanması için uyarı geldi. Prof. Dr. Seçil Günher Arıca  "Yemekten önce, sonra, tuvaletten sonra, toplu taşımaya bindikten sonra eve gelince ellerimizi yıkamalıyız." dedi.

Peki, eller nasıl yıkanmalı?

Günher Arıca konuyla ilgili,  "Doğru el yıkama için sıvı sabun, kağıt havlu ve akan bir su gerekiyor. Yaklaşık 40-60 saniye arası devam etmeli. Önce ellerimizi bir miktar ıslatıyoruz. Sıvı sabunumuzdan yeterli miktarda alıyoruz, köpürtüyoruz, ellerimizin dış yüzeyini, parmak aralarımızı köpürtüyoruz.  El bileklerimizi, başparmaklarımızı, parmak uçlarımızı yıkıyoruz. Elimizi bol suyla duruluyoruz. Bir kağıt havluyla elimizi kuruluyoruz, musluğumuzu aynı kağıt havluyla kapatıp çöpü çöp kutusuna atıyoruz.“

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS