"Günde 1,5 litre su tüketmek fazla"

"Günde 1,5 litre su tüketmek fazla"

Vücudun günde kaç litre suya ihtiyacı var? Bu sorunun yanıtını İskoç bilim insanları araştırdı. Peki önerilen sıvı miktarı ne? CNN TÜRK Muhabiri Buse Deviren, mikrofonunu Diyetisyen Canel Öner’e uzattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her gün içilmesi gereken evrensel olarak belirtilmiş net bir su miktarı yok ancak erkeklerin 3 kadınların ise 2 litre su içmesi öneriliyor. İskoçyalı bilim adamları ise günde 1,5 litre suyun fazla olduğunu söyledi. Peki doğru ölçü ne kadar? Diyetisyen Canel Öner, bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bence doğru değil çünkü herkese belli miktarda bir besini dayatmak normal değil. Suyu az tükettiğimizde böbrekler, atıkları su ile attıkları için haliyle böbrek taşı olabiliyor. Ya da idrar yollarında idrar yolu enfeksiyonu olabiliyor. Fazla tükettiğimizde, yani genellikle beş litrenin üzerinde böbrek zehirlenmesi olabiliyor, hiponatremi olabiliyor. Her şeyin kararında olması gerekiyor. Su, her zaman tüketilmesi gereken bir şey. Su içmek için illaki susamayı beklememeliyiz. Gün içerisinde kg başına 30 ml kadar su tüketmemiz gerekiyor yani bilimsel açıklamalar böyle söylüyor.”

“Peki hangi durumlarda vücudun su ihtiyacında artış gözükebilir?” sorusuna karşılık da Öner şu cevabı veriyor: “Mesela ateş durumunda, bulantı, kusma, ishal durumunda sıvı kaybı olduğu için gebelikte, emzirmede artıyor.”

Manisa'da uyuşturucuya 2 tutuklama

Manisa'da uyuşturucuya 2 tutuklama