Güneşten daha fazla D vitamini almak için öneriler...

Video: Güneşten daha fazla D vitamini almak için öneriler...

Türkiye güneş ışınlarından fazlasıyla yararlanan bir ülke. Ama buna rağmen D vitamini eksikliği yüzde 90 seviyelerinde. Peki, güneşten daha fazla D vitamini almak için ne yapılmalı? Tıbbi Biyokimya Uzmanı Cevdet Süngün, CNN TÜRK'e anlattı.

D vitamini kaynağı güneş. Türkiye de güneş alan bir ülke. Buna karşın her 3 kişiden biri D vitamini yetersizliği yaşıyor. Ülkemizde yaklaşık yüzde 90 oranında D vitamini eksikliği var. Peki, bunun nedeni ne? CNN TÜRK'e konuşan Tıbbi Biyokimya Uzmanı Cevdet Süngün, "Güneş alan bir ülke olmamıza rağmen güneş kremi kullanımına bağlı veya giyim alışkanlıklarımıza bağlı ya da güneşten kaçmamıza bağlı, gölgede oturmayı tercih etmek. Ya da güneş ile temas etsek bile bunu camın arkasından temas etmeyi, güneşe temas saymaktan kaynaklanıyor" dedi.


Araştırmalara göre D vitamini eksikliğinde meme, prostat, akciğer ve kolon kanseri riski artıyor. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak da deri için zararlı. Ama güneş ışınlarına bilinçli şekilde maruz kalmak D vitamini için çok önemli. Cevdet Süngün, "D vitaminini sentezleten UV-B. UV-A'nın zararlı etkileri göstermesi, cilde temasta 15 dakikadan sonra başlar. Cildin ten koyuluğuna göre değişir. Güneş kremi kullanması gereken bir kişi, güneş kremini saat 10 ile 16 arasında, martla ekim ayları arasında 15 dakika kadar cildine, dirseğin içi diz kapakları görülecek şekilde teması, günlük önerilen D vitamini ihtiyacını sadece güneşten sağlamamıza yarıyor" şeklinde konuştu.


Cevdet Süngün, özellikle hamile olanları ya da çocuk planlayanları uyararak şunları söyledi:


"Annenin gebelik döneminde daha çok ilk 3 aylık dönemi öncesi, annenin gebeliği düşündüğü dönemden D vitaminin belli düzeye gelmesi lazım ki D vitamini vücutta yapması gereken işlevleri yapabilsin."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS