Hastanede tedavi görenlerin çoğu aşı olmayanlar

Video: Hastanede tedavi görenlerin çoğu aşı olmayanlar

Yaz tatili, tereddütler, yan etki korkusu derken Türkiye'de aşı hızı yavaşladı. Yaklaşık 22 milyon kişi henüz 1 doz aşı dahi olmadı. Günlük vaka 20 bine dayandı. Peki, hastanelerde durum ne? Rakamlar çarpıcı; tedavi görenlerin çoğunu aşı olmayanlar oluşturuyor.

Mayıs ve haziran aylarındaki aşı hızındaki dramatik düşüş ve ihmalkarlık vaka sayılarına yansıdı. Son 5 günde vaka sayısı 9 binlerden 20 bine dayandı. Dördüncü dalga kapıda. Uzmanlara göre çare aşı olmakta.

"AŞISIZLARIN SALGINI"

Türkiye'de son rakamlara göre en az 1 doz aşı olan 18 yaş üstü vatandaşların oranı yüzde 64,38. Yani yaklaşık 22 milyon kişi 1 doz aşı dahi olmadı. Hastanelerdeki durum da son dalganın "aşısızların salgını" olacağını gösteriyor. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, "Bizim bin 8 yatak kapasitemiz bulunuyor. Şu anda yüzde 15'i dolu ve hastanenin içerisindeki en büyük grup aşı olmayanlar. 130 yatan hasta arasında aşılarını tamamlamış sadece 4 kişi bulunuyor" dedi.

"AŞI AĞIR GEÇİRMEMİZDEN KORUYOR"

Yeni Şafak gazetesine konuşan Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş da hastanedeki son durumu paylaştı. "Yatan 188 hastamız var, büyük çoğunluğu aşılanmamış olanlar. Aşı olmama özgürlüğünüz tabi ki var fakat koronavirüs oldunuz ve hafif atlattınız ama gezerken 20 kişiye bulaştırdınız. Bunun hesabını kim verecek?" diye konuştu.

"AŞI İHMALİ ESKİ GÜNLERE GÖTÜRÜR"

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde de manzara aynı. Başhekim Recep Demirhan, "Vaka sayısında artış var ama aynı oranda kliniklere şu anda yansımadı. Şimdilik 50 yatan hastamız var. Bunun sadece 2-3 tanesi aşı olmuş. Aşıyı ihmal ettiğimiz sürece biz maalesef eski günlere döneriz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS