Her gün 450 kişiye kanser teşhisi konuyor

Video: Her gün 450 kişiye kanser teşhisi konuyor

4 Şubat dünya kanser günü. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği son verileri açıkladı. Rakamlar gösteriyor ki Türkiye'de son bir yılda 163 bin 500 kişiye kanser teşhisi konuldu. Erkekler en çok akciğer kanserine, kadınlarda meme kanserine yakalandı.

Erkekler sigara, kadınlarsa fazla kilo nedeniyle kansere yakalanıyor.Dünyada her yıl 14 milyon kişi kanser olduğunu öğreniyor. 8 buçuk milyona yakını da hayatını kaybediyor. Peki Türkiye'de durum ne?


Türk Kanser Aaştırma ve Savaş Kurumu Derneği 2014 yılı kanser verilerini açıkladı.Türkiye'de her gün 450 kişiye kanser teşhisi konuyor. Son bir yılın verilerine göreyse 96 bin 200 erkek ve 67 bin 200 kadın bu hastalığa yakalandı.


Erkeklerde en sık görülen iki kanser türü akciğer ve prostat. Bu vakalardan 27 bin 700'ü tütün ve tütün ürünlerine bağlı nedenlerden kansere yakalandı.Kadınlardaysa meme kanseri birinci sırada, son bir yılda yaklaşık 17 bin kadına meme kanseri teşhisi konuldu. Obezite yani fazla kilo nedeniyle kansere yakalanan kadın sayısıysa 6 bin civarında.


Hem erkeklerde, hem kadınlarda en sık görülen üçüncü kanser türüyse kolon kanseri. Çocukluk çağında da en çok lösemi yani kan kanseri görülüyor.


Hastalığın adı kötü ama erken teşhis hayat kurtarıyor. Bunun için de kadınların 2 yılda bir meme kanseri ve rahim ağzı kanserine karşı taramadan geçmesi gerekiyor.


Cinsiyet ayrımı yapmaksızın yaşamı tehdit eden kolon kanserine karşı ise hem kadınların, hem de erkeklerin tarama yaptırması şart.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS