"Kanser değil, ben güçlüyüm" dedi

"Kanser değil, ben güçlüyüm" dedi

Gülbahar Baykal kan kanseri olduğunu öğrendiğinde henüz 24 yaşındaydı. Üniversite son sınıf öğrencisi Gülbahar, öğretmen olma hayalleri kuraraken kanser kapısını çalmıştı. Donörü ise kız kardeşi oldu. Peki Gülbahar kanseri nasıl yendi? CNN TÜRK muhabiri Gökçe Tümer'in haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gülbahar Baykal, Marmara Üniversitesi coğrafya öğretmenliği son sınıftaydı. Öğretmen olma hayali kurarken lösemiye yakalandığını öğrendi. Ardından tedavi süreci başladı. Kemoterapi tedavisi ile vücudu kanserden temizlendi. Fakat kanserin tekrarlamaması için bu sefer kök hücre nakli yapıldı. Ardından geri dönmeyecek şekilde bütün vücudu kanserden kurtuldu. CNN TÜRK'e konuşan Gülbahar, "Dişimde bir kist çıktı bunu çok önemsemedim daha sonra belirtiler artarak devam etti. hızlı kilo vermeye başladım halsizlik ve bu şikayetlerden dolayı doktora gittim kan testiyle lösemi olduğum ortaya çıktı" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gülbahar Baykal, kanser tedavisi ile ilgili hiç bir süreçte yalnız değildi. Kız kardeşi Emine Baykal hem donörü hem de en yakın yardımcısı oldu.

Peki, kimlere kemik iliği nakli yapılır ve donör şart mıdır? Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Şebnem İzmir Güner, "Kemik iliği kanseri var. Onda önce bir standart tedavi, ardından kendi iliğinden nakil oluyor. Lenfomalar tedavi olduktan sonra hastalık geri geliyorsa kendi iliklerinden nakil oluyorlar ve tabi kan kanserlerine, lösemilere başkalarından, akrabalarından ya da akraba dışından kemik iliği nakli yapılıyor" dedi.