Kanser hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?

Kanser hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?

Birçok kişinin kanser hastalığı hakkında doğru bildiği yanlışlar var. Peki, o yanlışlar neler? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli, Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Berrin Pehlivan'a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ALGI DEĞİŞTİĞİNDE BÜYÜK BİR ZAFER KAZANIR"

Kimi kabullenemiyor, kimi ise tedaviden kaçıyor Bazı kanser hastaları yanlış bilinen doğrulara yöneliyor. Kanser hakkında doğru bilinen birçok yanlış var. Bunlardan birinci kanserin ölümle özleştirilmesi. Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Berrin Pehlivan, "Kanser tedavi ettirilecek bir hastalıktır, kanser savaşılacak bir hastalık değildir. Büyük ölçüde tedavi ettirilebilir olduğunu, kanser tanısı aldığımızda sadece tedavi alacağımızı bu yüzden de hayatımızı organize etmemiz gerektiğini bilmemiz lazım. Kanser algısı değiştiği zaman kansere karşı en büyük zaferi kazanacağız" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"DOĞRU BESLENME KANSERİ YÜZDE 70 ENGELLER"

İkinci yanlış bilinen algı ise kanserin kalıtsal bir hastalık olduğu. Prof. Dr. Berrin Pehlivan, "Bir ailede kanserin çok görünüyor olması o kanserin o ailede kalıtsal olduğu anlamına gelmiyor. Oysa sadece yüzde 10, 15 oranında kalıtsal. Biz yediğimize, içtiğimize dikkat ederek kanseri yüzde 70 oranında engelleyebiliyoruz" diye konuştu.

"KANSER BÜYÜK ORANDA TEDAVİ EDİLİR"

Prof. Dr. Pehlivan, Kanser hakkında bilinen bir diğer yanlışsa yeni bir çalışma çıktığında hepimiz heyecanlanıyoruz 'Kansere çözüm bulundu mu?' diye. Oysa kanser büyük oranda tedavi ediliyor. Tedavi edilemeyen grubun oranı yüzde 10, 15'i aşmıyor aslında" ifadelerini kullandı.

"KANSERDE TEK TEDAVİ YÖNTEMİ 'KEMOTERAPİ' DEĞİL"

 Ve doğru bilinen son yanlış tek tedavi yönteminin "kemoterapi" olarak bilinmesi. Prof. Dr. Pehlivan, "Kanser hastalarının yüzde 49'u cerrahi yöntem ile tedavi ediliyor. Yüzde 40'ı radyoterapiyle tedavi ediliyor. Yüzde 11 kemoterapiyle tedavi ediliyor" dedi.