Karaciğer yağlanması ve siroz nedir, belirtileri nelerdir?

Video: Karaciğer yağlanması ve siroz nedir, belirtileri nelerdir?

Başlangıçta karaciğer yağlanması olan ve iltihaplı bir şekilde ilerlediği takdirde siroza dönüşen bu hastalık birçok yaş grubunda görülebilir. Peki, karaciğer yağlanması ve siroz tam olarak nedir, sirozun tedavisi mümkün mü, karaciğer yağlanması neden olur? İşte tüm soruların yanıtları…

Karaciğer yağlanması belirtileri ve siroz tedavisi ile ilgili detaylar Kanal D ekranlarında yayınlanan Balçiçek İlter ile Doktor Cankurtaran programında aktarıldığı. İşte siroz ve karaciğer yağlanması ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar…

KARACİĞER YAĞLANMASI HANGİ SIKLIKTA GÖRÜLÜR?

80 milyonluk bir nüfustan bahsedecek olursak yaklaşık 20 milyonluk bir karaciğer yağlanması hastalığından söz edilebilir. Ancak bunların tamamı tehlikeli değil. Yağlanmada da kendi içerisinde basit karaciğer yağlanması ve iltihaplı karaciğer yağlanması olarak ikiye ayrılıyor.

İLTİHAPLI KARACİĞER YAĞLANMASI SİROZA NEDEN OLUR MU?

İltihaplı karaciğer yağlanmasında iltihap oranı arttıkça siroza dönüşme olasılığı artıyor. Her 5 karaciğer yağlanmasından birinin iltihaplı olduğu göz önüne alınırsa ülkede 4 milyon kişilik bir alkole bağlı olmayan iltihaplı karaciğer yağlanmasından söz etmek mümkün. Eğer ki doğru müdahale yapılmazsa 10 yıl içerisinde 8 hastadan biri siroza yakalanıyor.

SİROZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MI?

Siroz ilerledikçe karaciğer kanseri veya başka hastalıklara yol açabiliyor. Karaciğer yetmezliğinin önüne geçilmesi için de uygun tedavi ve nakil gerekiyor. Bu hastalıkta tedavi böbrek gibi değil. Çünkü böbreğin bir diyaliz makinesi var ancak karaciğerde böyle bir makine bulunmuyor.

KARACİĞER YAĞLANMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Bu yağlanmanın nedeni aslında modern insan olarak tarif edilebilir. Özellikle daha az hareketli yaşam, batı tipi fazla yağlı ve fazla kalorili beslenme karaciğerde yağ hücreleri olarak birikiyor.

SİROZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu hastalık aslında çok sinsi bir şekilde ilerliyor. Sıklıkla bu hastalık belirti vermiyor. Var olan nadir belirtiler arasında ise karaciğeri kaplayan kapsülün yağ birikmesi nedeniyle gerilmesi ve bu gerilmeden kaynaklı huzursuzluk, ağrı ve hassasiyet söylenebilir. Ancak rutin kontrol ve ultrason ile karaciğerin yağlı olduğu ispatlanabilir ya da kan tahlili yapılabilir.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS