Koronavirüs müyüm yoksa grip mi? Uzman isim CNN TÜRK'te anlattı

Video: Koronavirüs müyüm yoksa grip mi? Uzman isim CNN TÜRK'te anlattı

Son dönemde doktorların kapısı, "Koronavirüs müyüm, yoksa grip miyim?" şikayetiyle çalınıyor. Peki, ikisi arasındaki farklar neler? CNN TÜRK muhabiri Sema Akbulut, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal'a sordu.

İşte Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal'ın açıklamaları:

Havaların ısınmasıyla beraber klima kullanım oranları arttı. Camlar, kapılar açık herkes cereyanda kalıyor. Son dönemlerde bize başvuranların sebebi, 'Boğazım batıyor, boğazım ağrıyor, başım ağrıyor, kuru bir öksürük öksürük başladı ve nezlem var. Hocam beni kesin klima çarpmıştır, ben biliyorum. Hep böyle oluyorum her sene.' şeklinde. Hakikaten çok doğru. Ama maalesef ki o gerçekten bir klima çarpması mı yoksa Covid-19'un delta suşu mu? Çünkü o da aynen bu şekilde geliyor.

Hem gripte hem sinüzitte hem de korona enfeksiyonun yapmış olduğu üst ve alt solunum yollarında aslında çoğu semptom ortak. Sinüzit ve grip geçirenler çok iyi bilirler ki gözlerin üzerinde baskı şeklinde başlayan baş ağrısı olur. Göz kapaklarının, kaşlarının üzerinde basmakla ağrı, hassasiyet artışı, başını öne eğdiği zaman kafa içi basıncında artma hissedecek hassasiyet ve huzursuzluk olur. Covid-19'daki baş ağrısı ise sanki bir ağrı kesici aldığında geçirebileceği bir baş ağrısı ama devam eden bir baş ağrısı şeklindedir. 

Covid-19'daki boğaz ağrısında yutmayı zorlaştırmayacak ancak kişide takılma hissi oluşturacak, peşinden kuru öksürükle gelen balgam olmayan, sanki boğazını tüy gıdıklıyormuş dediğimiz alerjik bir öksürük tarifliyor. Nezle hali her ikisinde de ortak. 3-4 günü takiben hastalarda su gibi, bir bahar nezlesi varmış gibi nezle hali. Hapşırık, bir burun akıntısı, hasta bunu 'çeşme gibi burnum akıyor' olarak tarifliyor. Tabii ki 3-4 gün süren çeşme gibi burun akması Covid-19'da daha baskın. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS