Maske takmamak astım riskini arttırıyor!

Maske takmamak astım riskini arttırıyor!

İngiltere’den yapılan bir araştırma, salgın kısıtlamalarının gevşetilmesinin, astım krizi geçirme riskini iki katına çıkardığını ortaya koydu. Peki uzmanlar ne söylüyor? Astım hastaları için uyarılar neler?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Araştırma İngiltere’den. Salgın kısıtlamalarının gevşetilmesi, astım krizi geçirme riskini iki katına çıkarıyor. Uzmanlar bu durumu şu sözlerle açıklıyor: “Küçük hava yollarında bir yangı oluşuyor o yangıyı tetikleyen her türlü faktör astımın alevlenmesini ve atağının olmasını sağlıyor.” O faktörlerin neler olduğuna dair de uzmanlar, “Toz, toprak, akarlar, alerjenler, kokular, mantarlar, polenler, sigara, özellikle çevresel kirlilik ya da soğuk hava olabilir, kokular olabilir bir de enfeksiyon etmenleri bu yangıyı arttırabiliyor” ifadelerini kullanıyor.

"MASKE KULLANIMINA DEVAM EDİLMELİ"

Maske kullanımının bu risklere karşı önemli bir bariyer olduğunu belirten uzmanlar “Maske kullanımının bu duruma karşı önleyici etkisi, defalarca kere gösterildi, ispatlandı. O nedenle maske, en iyi koruyucu yöntemlerden bir tanesi. Özellikle de hem astımlılar için hem de kronik akciğer hastalıkları olan tüm bireyler için” şeklinde görüş belirtiyor ve ekliyor: “Astım hastaları, özellikle kış aylarında mutlaka maske taksınlar ve çevre kirliliğinin hava kirliliğinin olduğu sisli havalarda kalabalık yerlerde, metroda, toplu taşıma araçlarında mutlaka onların kendilerini korumaları gerekir.”

Müslüman öğrenciye

Müslüman öğrenciye