Reflü hastalığında kanser riski

Reflü hastalığında kanser riski

Doktorlardan reflüyle ilgili önemli bir uyarı geldi. Eğer reflü tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabiliyor ve sonu yemek borusu kanserine kadar gidebiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"TEDAVİ EDİLMEZSE YEMEK BORUSU KANSERİNE SEBEP OLUR"

Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşuyor. Uzmanlar reflü hastalığındaki riske dikkat çekiyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Elchin Alizade, "Tedavi edilmeyen reflü hastalığı, yemek borusu kanserine sebep olabilir. Uzun süren hastalık durumunda mide asidi, yemek borusunun alt kısmında hasar oluşturabilir" dedi.

Özellikle sağlıksız beslenme, yağlı besinler, alkol ve sigara reflüye neden oluyor. Op. Dr. Elchin Alizade, "Tanıda kullandığımız ek yöntemler endoskopi ve yemek borusunda asit ölçümüdür. Endoskopiyle yemek borusunun alt kısmı, mide kapağı ve mide fıtığının olup olmadığı incelenebilir" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ZAMANINDA TEDAVİ HASTALIĞI VE KANSER RİSKİNİ ÖNLER"

Op. Dr. Alizade, reflü tedavisinin ve erken tanının önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Reflü tedavisi yaşam tarzı değişikliğiyle başlar. Eğer reflü hastalığı, mide fıtığı gibi anatomik bir sorundan oluşuyorsa, o zaman cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Zamanında uygulanan tedaviyle hem hastalık hem de hastalığın sebep olabileceği yemek borusu kanseri önlenebilir."