Son dakika: Sıtma ilacının yan etkilerini anlatan araştırma yayınlandı

Video: Son dakika: Sıtma ilacının yan etkilerini anlatan araştırma yayınlandı

Dünya genelinde sıtma ilacı olarak bilinen ve koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaç hakkında yapılan bir araştırma, tartışmaları da beraberinde getirdi. İlacın yan etkilerinin olduğunu iddia eden araştırmanın detaylarını, Genel Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Onur Yaprak CNN TÜRK'e anlattı.

"Hidrosiklorokin kullanıyorum, halen kullanıyorum evet. Bir kaç hafta önce kullanmaya başladım." ABD Başkanı Trump'ın bu açıklaması ve ardından Twitter'dan yaptığı paylaşımlar, hidrosiklorokin etkin maddeli sıtma ilacını dünya gündemine taşımıştı. Ardından dünyaca ünlü tıp dergilerinden The Lancet, hidrosiklorokinin ciddi yan etkileri olduğunu iddia eden bir araştırma yayınladı.

Peki, Türkiye’de gerçekleştirilen tedavilerde de kullanılan ilacı mercek altına alan araştırmaya doktorlar nasıl yaklaşıyor? CNN TÜRK'e konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Onur Yaprak, şunları söyledi:

"Çalışmanın eksikleri var. Okudum, gözden geçirdim. Çalışmada demiş ki sonuç olarak, hidrosiklorokin ritim bozukluğu yapıyor. Ama bu ilacı kullanıp hayatını kaybedenler ritim bozukluğundan mı ölmüş? Bunun cevabı yok. 671 ayrı hastaneden toplanmış bu veriler ve homojen değil. Hastaneler arasındaki farklar gözetilmemiş. Bu sağlıklı bir çalışma değil. Türk tipi tedavi diye zaten biliyorsunuz yurt dışında da haber yapıldı. Sonuç olarak bir tedavi yöntemimiz var ve hidrosiklorokin bunun ilk aşamasını oluşturuyor. Biz ilaca en başta ayaktan direkt başlıyoruz. Onlar hastanede yatan hastalara vermişler. Covid-19 kalp kaslarını da tutuyor. Siz eğer bu ilacı yatan hastaya verirseniz etkisini göremeyebilirsiniz. Şu anda bu çalışma, üzerinde konuşulmaya değecek bir çalışma değil."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS