Son Dakika! Bilim Kurulu'nda gündem grip aşısı | Video

Video: Son Dakika! Bilim Kurulu'nda gündem grip aşısı | Video

Grip mevsimi yaklaşıyor. Salgın süreci de devam ederken uzamanlar aşı konusunda uyarıyor. Peki, kimler grip aşısı olmalı? Grip aşısı nerede yaptırılır? Detaylar haberimizde...

Sonbahar geliyor, grip mevsimi yaklaşıyor. Pandemi süreci de devam ederken mevsimsel gripten korunmak önemli. Peki kimler aşı olacak? Bilim Kurulu, grip aşısı için aşı olması gereken risk gruplarını tavsiyede bulunacak.

Yürütülen çalışma kapsamında da 65 yaş üstü kişiler, böbrek hastaları, akciğer rahatsızlığı olanlar, kalp hastaları, gebeler aşı yaptırması gereken gruptakiler. Bir de sağlık çalışanları risk grubunda yer alıyor. Bu sebepten Bilim Kurulu'nun tavsiyesi arasında sağlık çalışanları da yer alacak. Uzmanlara göre Kovid-19 risk grubunda yer alan kişilerin grip aşısı da yaptırması gerekiyor. Burada da amaç koronavirüs zaten bir risk iken ikinci bir risk olan mevsimsel grip riskinin en aza indirilmesi.

Ve çocuklar... Mevcut şartlarda 4 yaş altı çocuklar için grip riskli. Ancak Bilim Kurulu üyelerine göre 4 yaş altı çocuklarda koronavirüs riski düşük olduğu için gerek görülmüyor. Fakat risk grubunda olan çocuklar için durum farklı. Kanser hastalığı olan ya da başka kronik rahatsızlığa sahip çocuklar da grip aşısı yaptırması önerilecek.

Grip aşısı yeterli mi? Sağlık Bakanlığı kaynakları bu yıl aşının geçtiğimiz yıllara göre daha fazla talep edileceği bu sebepten de geçen yıllara göre daha fazla aşının alınacağını belirtti. Grip aşısı risk grubu ve 65 yaş üstü için ücretsiz. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlara aile hekimliğinde reçete yazdırılıp eczaneleden ücretsiz alınıyor ve aile hekimliğinde yaptırılabiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS