None

Tatlıyı fazla yemenin sonu acı olabilir

A A

04.05.2022 - 12:33 | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Bayramda tatlıyı, böreği çok yiyenleri ne gibi sağlık problemleri bekliyor? Fazla yediyseniz dengelemek için ne yapmalısınız? Gökçe Tümer; İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya'ya sordu, Sercan Sever görüntüledi.

Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslendik mi, yoksa tatlıyı hamur işini çok mu kaçırdık? Bayramda yine karbonhidrat ve şeker fazla tüketildi. Peki, bu sağlığımızı nasıl etkiledi? CNN TÜRK'e konuşan İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya, şunları söyledi:

"HALSİZLİK, KAN ŞEKERİ DALGALANMALARI OLUYOR"

Bayramda karbonhidrat ve tatlıya çok maruz kalıyoruz. Çikolatalar, baklavalar, börekler derken dört bir yanımız karbonhidratla çevriliyor. Ve bu kadar karbonhidrat vücudumuza girince çok fazla insülin salınımı oluyor. Önce kan şekeri çok hızlı yükseliyor, akabinde eni düşüyor. Beraberinde kişide yorgunluk, halsizlik ve kan şekeri dalgalanmaları ortaya çıkıyor.

"BAYRAMDAN SONRA YEMEKLERİ SADELEŞTİRİN"

Bayram dönüşü vücudu sakinleştirmek gerekiyor. Bunun için de arındırma, sadeleştirme beslenmesi yapabilirsiniz. Kendinizden özür dileme beslenmesi yapabilirsiniz. Bayramdan sonra sabah kalktığınızda kahvaltınıza peynir, ekmek, yumurta ile başlamayın. Bir kase yoğurt, 2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir porsiyon meyve koyun. Öğlen 3-4 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, salata, yoğurt, yanına 1 dilim ekmek koyabilirsiniz. İkindide acıkırsanız bir fincan sütlü kahve için. Akşam da bir kase çorba, salata, yoğurt şeklinde kendinizi dengeleyebilirsiniz. Bir kaç gün böyle beslendiğinizde alınan fazla kalorileri sadeleştirebilirsiniz.