Tüp bebekte yeni umut yapay zeka

Tüp bebekte yeni umut yapay zeka

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Çocuk sahibi olmak isteyen ama olamayan çiftlerin denediği yöntemlerden biri tüp bebek tedavisi. Her alanda kullanılan yapay zeka yöntemi artık çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babaların da umut ışığı olabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teknoloji çağında her alanda kullanılan yapay zeka yöntemi artık çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babaların da umut ışığı olabilecek. Yapay zeka çocuk sahibi olamama durumunda tedavi noktasında destek sağlıyor. Yapay zekâ kullanılarak sadece tüp bebek ile bebek sahibi olunmuyor. Sistem sunduğu verilerle tüp bebek tedavisine gerek kalmadan hastalar doğal yollarla da bebek sahibi olabiliyor.

Dünya Tüp Bebek Derneği Genel Koordinatörü Timur Gürgan, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Şu anda yapay zekanın bir kısmı embriyoyu bilgisayarda değerlendirip o embriyonun yüzde kaç gebelik vereceğini gösteriyor. Embriyo kalitesini arttırabiliyorsunuz. Embriyo iyi rahim içi, iyi dölleme, iyi genetik yapıya da gerekeni yaptığınızda elde ettiğiniz tedavi başarısı giderek yükseliyor.

Eksiklikler neler yapılırsa daha iyiye doğru gider şeklinde biz verileri alıyoruz. Çifte özel işlemlerde kişilerin getirdiği hücresel sistemik hastalıklar veya problemler diğer tarafta sonuca ulaşmakta probleme sokulan yumurta döllenme problemleri veya rahim içi faktörleri. Eğer bu veriler kişiye ait girerse elde ettiği güncel veriler en uygun tedavi tanı opsiyonlarını yapıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bazen öyle bir şey çıkıyor ki o kişiye fazla bir şey yapmamak gerekiyor. PRP, kök hücreymiş, doğurganlık aşısıymış… Size onu yapacağım, bunu yapacağım derken bakıyorsunuz veri onu yapmanın zararını da gösteriyor ve onu yapmayacaksınız. Bu işin nasıl yapılacağını bilmeden biz bunu kullanıyor derseniz ve başarı oranları iyi gitmezse bilime karşı önemli şekilde reaksiyon ortaya çıkabilir.”Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber