Uzman isimden 'yazın beslenme' uyarısı

Uzman isimden 'yazın beslenme' uyarısı

Havaların ısınmasıyla sıcak havaların getirdiği sağlık sorunları da arttı. Doktorlar ise tam da bu dönemlerde dengeli beslenmeye dikkat çekiyor. Peki, yaz aylarında nasıl beslenmek gerekiyor? Detaylar haberimizde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Havaların bir ısınıp bir soğuması, sıcaklıkla birlikte polenlerin yayılması derken doktorların kapısı sık sık çalınmaya başlandı. Uzmanlar ise tam bu dönemlerde beslenmeye, özellikle de gıda hijyenine dikkat çekiyor. Konu hakkında CNN TÜRK'e değerlendirmelerde bulunan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, "Yaz ayları özellikle polenler başta olmak üzere çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Yaz aylarında bakteriler daha çok bakteriyel enfeksiyonlar gıda zehirlenmeleri bağırsak problemlerini çok sık görmekteyiz. Yazın yiyeceğimiz tüm gıdaları çok iyi yıkamamız lazım" dedi.

Bol bol yaz meyveleri ve yeşil yapraklı gıdalar öneriliyor ancak aşırıya kaçmamak şartıyla. Prof. Dr. Vedat Göral, "Yazın özellikle nohut, bulgur gibi gıdalar değil de ıspanak, maydanoz bunlar çok faydalı. Hem hazım için çok faydalı hem de c vitamini içerdiği için çok fazla tüketilmesi gerekir. Meyvelerin çok faydalı olduğunu biliyoruz ama çok da meyve tüketmemek lazım. Çok fazla tüketince de kan şekerinde yükselme, yağlanma meydana gelebilir. Kavun, karpuz tüketmek lazım. Yemeklerde ise çok ağır yağlı, baharatlı gıdalardan uzak durmamız lazım. Daha çok sindirimi kolay olan, bizi yormayacak, metabolizmayı çok yormayacak gıdalar tüketmek lazım" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yazın su tüketimi de büyük önem taşıyor. Prof. Dr. Göral, "Kışın 1,5 litre su içiyorsak yazın bunu 2-3 litreye çıkarmamız lazım. Hazır meyve sularından asitli içeceklerden uzak durmamız lazım" ifadelerini kullandı.