None

Uzmanlardan kemik sağlığı için yaşlılara tavsiyeler

Uzmanlardan kemik sağlığı için yaşlılara tavsiyeler

Güneş artık kendini göstermeye başladı. Uzmanlar tam da sıcak havaların başladığı bu dönemlerde, yaşlıların kemik ve beden sağlığı için hem güneşten faydalanması hem de küçük egzersizler yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. CNN TÜRK muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Güngör Yılmaz'ın haberi.

65 yaş üstü salgın nedeniyle neredeyse 2 yılı evlerde geçirdi. Kendilerini kalabalıktan uzaklaştırdılar ancak sadece kalabalıktan değil, güneşten ve hareketten de uzak kaldılar. Uzmanlar ise salgın kurallarının hafiflemesi ve güneşin kendisini göstermesiyle 65 yaş üstüne uyarılarda bulundu. "Güneşten faydalanın" dedi.

"TAM BU DÖNEMDE D VİTAMİNİ ALINMALI"

Kardiyolog Doç. Dr. Polat Canbolat, "Hepimiz D vitaminine hasret kaldık. Yaz yavaş yavaş geliyor. Bu mevsimde yaşlı hastalarımız güneşi görür görmez çıkmaya gayret göstersinler. Güneşin tepede olduğu öğlen saatlerden kaçınsınlar. Kısa kolları kıyafetle yüzleri, elleri, kolları neresi görülebilecekse sabah ve akşam güneşini almaya özen göstersinler. Pandemi nedeniyle hepimiz özellikle onlar daha fazla içerde kaldılar. Bu dönemlerde dışarı çıkınca nefes darlığı şikayetleri çıkabilir. O yüzden ciddi nefes darlığı oluyorsa hekim kontrolü yapılsın ama hafif nefes darlığı bekliyoruz zaten" değerlendirmesinde bulundu.

Kemik sağlığı için sadece sıcak havadan faydalanmak yeterli değil. Tabi ki uzun bir salgın döneminin içinden çıktık, hareketsiz kaldık. Egzersizler de büyük önem taşıyor. Fizik Tedavi Uzmanı Uzman Dr. Ali Sahillioğlu da videoda bu egzersizleri uygulamalı olarak gösterdi.