Uzmanlardan meme kanserine karşı uyarı

Uzmanlardan meme kanserine karşı uyarı

'Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı'nda uzmanlardan meme kanserine karşı uyarı geldi. Türkiye’de her 12 kadından birinin meme kanserine yakalandığı belirten uzmanlar mamografik tarama yaptırın çağrısında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erken tanı hayat kurtarıyor. Tedavinin bir an önce başlaması gerekiyor. Uzmanlar mamografik taramanın önemine dikkat çekiyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’ nedeniyle eğitim programı düzenledi. Uzmanlar mamografik taramanın zararlı olmadığının altını çizdi.

Prof. Dr. Neslihan Cabıoğlu, “Mamografik taramayla biz ne kadar radyasyon alıyoruz. Üç ay etraftan aldığımız radyasyona eş. Türkiye'de her 12 kadından birisi yaşam boyu meme kanserine yakalandığını göz önüne alırsak bu zarar gerçekten önemsenmeyecek kadar az bir oran. 40 yaş üzeri hiçbir riski olmayan kadınlara iki yılda bir mamografi taramayı öneriyoruz. Meme kanserinden korunmada en önemli silahımız bizim mamografik tarama. Gelişmiş ülkelerde tarıma yapılan yerlerde mesela bir eyalette 100 kadından 60’ı sıfırıncı evre ya da birinci evrede yakalanabiliyor. Düzenli tarama var. Bu hayatı kurtuluyor demek." ifadelerini kullandı.