Uzmanlardan sahte takviye gıda uyarısı

Uzmanlardan sahte takviye gıda uyarısı

Tarım ve Orman Bakanlığı takviye edici gıda ürünlerine yönelik denetimlerini artırdı. Uzmanlar da sahte ürünlere karşı uyarıyor. CNN TÜRK muhabiri Gaye Sude Kayışlı ve kameraman Caner Emre Kınacı, detayları İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan'la konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vitaminler, mineraller... Hepsi insan sağlığı için önemli takviyeler. Ancak tüketiciler bu takviye edici gıdalar alırken sahte ürünlerle karşı karşıya geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı denetimlerini artırdı. Bu yıl 5 bin 260 denetim yapıldı.

CNN TÜRK'e konuşan Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, "İnternetten herhangi bir siteden, sosyal medya hesaplarından bile bu tip ürünleri satan kişiler var. Ancak bunların buralardan alınan ürünlerin orijinalliği anlamında denetim yapılabilmesi mümkün değil. Sağlığa etki ediyor bunlar. Sizi hem iyileştirebilir hem de hasta edebilir. Sadece eczacı danışmanlığında gerektiği durumda kullanılmalı ve sadece eczaneden alınmalı. Çünkü eczanelerde bu ürünlerin tamamen üretici firmalardan direkt geldiği ve uygun koşullarda saklandığı noktası asla göz ardı edilmemeli ve başka mecradan alınmamalı. Tarım Bakanlığı'ndan izinli olarak piyasaya sürülüyor ama sahtecilik korkunç boyutta. Bunun dışında yanlış, bilinçsiz kullanım da çok fazla" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı