Yüzdüğümüz su ne kadar hijyenik?

Yüzdüğümüz su ne kadar hijyenik?

Yaz ayları gelmesiyle havuz ve denizlerde yüzme zamanı gelmiş demektir ama uzmanlar denize ve havuza geleceklere uyarılarda bulunuyor. CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Yasin Kamaloğlu, detayları Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral ile konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şezlongda güneşlenmek, denizin ve havuzun tadını çıkarmak yazın en güzel yanlarından. Yapılacak bu aktiviteler 7 den 70'e hemen herkesin kışın bitimi ile dört gözle beklediği tatilin belki de en güzel anlarını oluşturuyor.

Peki, havuzlarda hastalığa yol açabilecek riskler hangileri? Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, "Özellikle havuzlar yoğun olduğu dönemde uygun temizlik yapılmadığı durumlarda çeşitli hastalık riskleri barındırıyor. Bunlar kulak-göz iltihapları, mide-bağırsak iltihapları, ishaller ve çeşitli cilt hastalıkları olarak karşımıza gelebiliyor. En riskli grup tabii ki gebe kadınlar, çocuklar, bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kanser hastaları, kemoterapi tedavisi olan hastalar bu enfeksiyonlar için risk oluşturan gruplar" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Havuzların yanı sıra denizler de sağlık açısından riskli olabiliyor. Özellikle kirlilik gözle görülür ölçüdeyse durum ciddi olabiliyor. Doç. Dr. Fatih Yanaral, "Görsel olarak kirleticisinin bulunduğu durumlarda o plajı, denizi kullanmamak önemli" diye konuştu. 

Sağlık bir yaz tatil geçirmek için uzmanlar, yüzdükten sonra kendini kötü hissedenlerin mutlaka bir hekime başvurmalarını öneriyor.