Halit Kıvanç'ın Pele anısı...

Halit Kıvanç'ın Pele anısı...

Duayen sunucu, gazeteci Halit Kıvanç, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Usta gazetecinin vefat haberini oğlu, sosyal medya hesabından duyurdu. Halit Kıvanç yarın son yolculuğuna uğurlanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk televizyonculuğunda ilklerin ismi oldu. 10 dünya kupasını radyo ve televizyondan anlattı. Duayen gazeteci Halit Kıvanç, 97 yaşında yaşamını yitirdi. Usta gazetecinin vefat haberini oğlu Ümit Kıvanç sosyal medya hesabından, "Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağolsun" sözleriyle duyurdu. Halit Kıvanç'ın cenazesi, perşembe günü Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

18 Şubat 1925'te İstanbul'da doğan Halit Kıvanç, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak görev aldı. 1953'te Türkiye'nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor'u çıkaran isimlerden biriydi. Kıvanç, 1 yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC'de çalıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PELE İLE RÖPORTAJ YAPAN İLK GAZETECİYDİ

Kariyeri boyunca dünya kupasıyla özdeşleşen Kıvanç, futbol efsanesi Pele ile yaptığı röportajla dünya basınına damga vurmuştu. Henüz Pele dünya yıldızı değilken yaptığı bu röportajla Halit Kıvanç, Brezilya basınında "Pele'yi ilk keşfeden Türk gazeteci" olarak anılmıştı.

Sadece spor alanında değildi yetkinliği. Uzun yıllar TRT'de kültür-sanat, müzik eğlence programları sundu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarının da hafızalardan silinmeyen sunucusu oldu. Sunuculukta 50'nci yılını 2005'te kutlayan Kıvanç, gazetecilik alanında 200'ün üzerinde ödül aldı.

PAPA İLE RÖPORTAJI TARİHE GEÇMİŞTİ

Halit Kıvanç, hakimlikten sunuculuğa giden başarılarla dolu bir hayatı geride bıraktı. Türkiye yıllarca en önemli maçları onun ağzından dinledi. Halit Kıvanç'ın kariyerindeki en önemli anlardan biri de Papa ile röportaj yapan ilk Türk ve Müslüman gazeteci olmasıydı. Papa, o röportaj sonrası Kıvanç'a madalya hediye etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'nin televizyon ve radyodaki sesi olan Halit Kıvanç, günümüzde hala sunucu ve spikerlere yol gösteriyor.