Michel Platini gözaltına alındı

Video: Michel Platini gözaltına alındı

Eski UEFA Başkanı Michel Platini, 2022 Dünya Kupası maçlarının Katar’a verilmesi sırasında yaşandığı iddia edilen yolsuzluk iddiaları nedeniyle gözaltına alındı. Fransız futbol adamı rüşvet aldığı iddialarını yalanladı.

Katar’ın üç yıl sonra düzenleyeceği Dünya Kupası ile ilgili tartışmalar sürüyor. Eski UEFA Başkanı Michel Platini Fransa’daki Nanterre yolsuzlukla mücadele polisi tarafından gözaltına alındı. 

FIFA Eski Başkanı Sepp Blatter daha önce, dönemin cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, Platini aracılığıyla seçimlere müdahale ettiğini iddia etmişti. Fransız yargısı şimdi, Sarkozy, Katar emiri şeyh tamim Bin Hamad Al-Tani ile Platini'nin 23 Kasım 2010'da, yani seçimlerin yapılacağı 2 Aralık tarihinden yalnızca bir kaç gün önce, Elysee Sarayı'nda yaptığı 'gizli görüşmede' neler konuşulduğunu araştırıyor. 

Sarkozy'nin bu toplantıda Amerika’dan yana oy kullanma eğiliminde olan Platini'yi, Katar'a oy vermesi için ikna ettiği iddia ediliyor. Aynı dönem hesabına 2 milyon Euro geçilen Platini, Sarkozy’nin kendisine Katar’a oy vermesi talebinde bulunmadığını, hesabındaki 2 milyon Euro’nun ise prim olduğunu savunuyor. 

Platini, sorgu sonrası açıklama yaptı, tanık' sıfatıyla ifadesi alınmak üzere gözaltına alındığını söyledi. "Kesinlikle kendini suçlayacak tek bir şey olmadığını dile getirdi. 


Fransız Mali Şube Birimleri, "Aktif ve pasif yolsuzluk" iddiasıyla, Platini'nin yanı sıra Elize Eski Genel Sekrteri ve bir Elysee danışmanını da gözaltına aldı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS