Prof. Dr. İlhan: Şenol Güneş ve futbolcular 3 gün içinde testlerini yenilemeli | Video

Video: Prof. Dr. İlhan: Şenol Güneş ve futbolcular 3 gün içinde testlerini yenilemeli | Video

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye-Hırvatistan maçında Domagoj Vida'nın koronavirüs taşıdığının ortaya çıkması sonrası CNN Türk yayınında değerlendirmelerde bulundu.

Beşiktaş'ın Hırvat futbolcusu Domagoj Vida'nın A Milli Takımımıza karşı forma giydiği maçta koronavirüs taşıdığının ortaya çıkması sonrası Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, CNN Türk yayınına değerlendirmelerde bulundu. İlhan, Vida'nın temas ettiği isimlerin ilk testlerinin negatif çıkmasına rağmen, kendilerini izole etmelerini ve testlerinin 3 gün içinde yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

İlhan'ın açıklamaları şöyle:

"Aslında temel kurallar herkes için geçerli. Biz hep ne söylüyoruz? Maske takalım. Evet futbolda maske takmak söz konusu değil sahada oynarken ama fiziksel mesafeden bahsediyoruz, temastan kaçınmaktan bahsediyoruz. Ama gördük ki Vida; Şenol Güneş olsun, diğer oyuncular olsun hepsiyle temas ve kucaklaşma halinde. Bir zorunluluk yok aslında orada. Sevgilimizi daha sonra göstermeyi bekleyebiliriz. Erteleyebiliriz bu yaklaşımları. Bunu sürecin en başından beri söylüyoruz, sizler de gündeme getiriyorsunuz. Futbolun şu an sahalarda oynanması çok zorunlu değil, kişisel görüşüm elbette.

Ama madem futbol oynuyoruz, oyun içinde temaslar olabilir ama oyun dışı temasları azaltmaya çalışalım. Bazen futbolcular 'Ne fark eder, zaten oyunda omuz omuza mücadele ediyorum' diye düşünebilir ama gereksiz temastan kaçınmak gerekiyor. Bunun ötesinde test yapıldıktan sonra pozitif çıkmayabilir, daha sonra çıkabilir. Testin yapıldığı gün enfekte olmamıştır da ondan hemen sonra enfekte olmuştur. Bunlar çok beklediğimiz şeyler.

O yüzden açıkçası hepimizin, tüm toplumun, tabii sporcular başta olmak üzere kendimizi biraz daha uyanık tutmamız gerekiyor. Eğer bende bir şüphe varsa mutlaka kendime dikkat etmem gerekiyor, gidip test yaptırmam gerekiyor. Eğer futbolcuysam, sağlık çalışanıysam, geçen hafta da gündem oldu biliyorsunuz sağlık çalışanının otobüste yer aldığı, almadığı konusunda benzer bir şey. Bir kere test sonucu alana kadar toplumdan kendimizi ayırmamız gerekiyor. Burada evet test yapılmış, futbolcu temiz diye zaten sahaya çıkmış ama seyahat testinde pozitif çıkınca, demek ki futbolcunun da şüpheli bir teması olmuş.

Aslında filyasyonu iyi yapabilsek, kişiler kendilerinin şüpheli temaslarının olduğunu düşünseler örneğin futbolcular, dışarı çıkıp oyun oynadıklarına göre, sahaya gittiklerine göre, teknik direktörleriyle soyunma odasında birlikte olduklarına göre, geçen bir görüntü vardı herkes sarılmış maçı kazandık diye. Bunlar çok güzel şeyler ama bunları yaptıklarına göre o zaman kendilerini, aileleri için, toplum için, diğer futbolcular için izolasyonda tutmaları gerekiyor. Maçımızı yapalım, bir arada olalım bunu kabul ediyoruz ama onun dışında sarılmadan, öpüşmeden, yan yana gelmekten olabildiğince kaçınmak gerekiyor. Çünkü bugün çok açık; fiziksel mesafe ve maske olmadan, hijyene uymadan bu virüsü yenme şansımız yok açıkçası.

İnşallah tabii Şenol Güneş ve diğer oyuncularımız pozitif olmamıştır. Benim naçizane önerim hemen test yapılabilir belki ama o an geçse bile hemen biliyorsunuz pozitif vermeyebiliyor. 3 gün içerisinde bu testi bir kez daha oyuncularımıza tekrarlamak gerekecek.

Şenol Bey ve diğer oyuncu arkadaşlarımızın kendilerini en az 3 gün izole etmeleri gerekiyor çünkü 3 gün içinde ortaya çıkıyor. Semptom yönünden kendilerini takip etmeleri gerekiyor. Mutlaka TFF ve kulüp hekimleri bunun takibini yapacaktır. Eğer bir semptom olursa şu mevsimde özellikle ateş ve öksürüğün çok daha fazla miktarda geldiğini ifade etmek isterim.

Bu semptomlar yönünden sporcularımızın kendilerini takip etmeleri ve 3 gün sonra testi yenilemeleri doğru olacaktır. Bu arada tekrar negatif çıksa bile başka bir temas da olmuş olabilir. Yine kendilerini takip etmeleri gerekiyor.

Şunu çok önemsiyorum; enfeksiyon zincirini kırmakta o kişiyi tamam izole edelim ama futbolcularımızın eşi var, ailesi var, kız arkadaşı var beraber çalıştığı masörleri var. Bunlara dikkat edecek şekilde kendilerini izole etmeleri, riskli dönemde dışarı çıkmamaları ve ev içinde de çünkü son dönemde ev içi bulaşı da çok görür olduk. Evde de olabildiğince havalandırmaya çok dikkat etmek gerekiyor. Bahsettiğim taze temiz hava. Mutlaka kapalı ortamda maske takılmasını buradan bir kez daha futbolcularımız için de vatandaşlarımız içinde vurgulamanın doğru olacağını düşünüyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS