Olimpiyatlara katılan Türk sporcular ne kadar kazanıyor?

Olimpiyatlara katılan Türk sporcular ne kadar kazanıyor?

Olimpiyatlar dün son mücadelelerin ardından tamamlandı. Türkiye, 13 madalya ile rekor bir yıl yaşadı. Altın madalya sahibi sporculara 1000 Cumhuriyet altını, gümüş madalya alanlara 600 Cumhuriyet altını, bronz alanlara da 300 Cumhuriyet altını verilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Japonya'da düzenlenen Tokyo 2020 Olimpiyatları, Kovid-19 pandemisi gölgesinde tamamlandı. Birçok farklı dalda düzenlenen müsabakalarda oyuncular altın, gümüş ve bronz olmak üzere üç farklı derecede madalyayla ödüllendirildi. Türkiye, 13 madalya ile rekor bir yıl yaşadı. 2013'te yayımlanan Resmi Gazete'deki yönetmeliğe göre; altın madalya sahibi sporculara 1000 Cumhuriyet altını, gümüş madalya alanlara 600 Cumhuriyet altını, bronz alanlara da 300 Cumhuriyet altını verilecek.

CNN TÜRK Spor Servisi'nden Damla Uğurtürk, jimnastikte ilk olimpiyat madalyasını kazandıran Ferhat Arıcan'a ödülle neler yapacağını sordu. Arıcan, "Hiçbir şekilde maddi durumu düşünmedim. Bu madalyanın çok büyük bir manevi değeri var bende. Bu para ile ölçülemez. İzmir'de 2 yıldır eğitim veren ve sporcular yetiştiren bir akademim var. Orada aslında sadece jimnastik değil, spor kültürünü, spor ahlakını, spor disiplinini biraz daha büyütmek, geliştirmek istiyorum. Tüm Türkiye'ye yayılmak istiyoruz" dedi.