1 Milyon Yazılımcı Projesi'ne dair tüm detaylar...

Video: 1 Milyon Yazılımcı Projesi'ne dair tüm detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı 1 Milyon Yazılımcı Projesi'nin hedefi pek çok sektörün yazılımcı ihtiyacını karşılamak. Proje ile eğitimi bitirenler bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, test uzmanı, veri analisti, veritabanı yöneticisi olarak iş bulabilecekler. Peki, başvurular nasıl yapılıyor? Hangi dersler online alınabiliyor? İşte detaylar...

Koronavirüs sonrasında öne çıkan sektörlerin başında yazılım sektörü geldi. Bunun için Hazine ve Maliye Bakanı devreye girdi ve "1 Milyon Yazılımcı" adı altında bir eğitim programı hazırladı.

Bu bir online eğitim programı. Eğitimi bitirenler bilgi güvenliği, sızma testi, siber güvenlik veya sistem uzmanlarından biri olabiliyor. Ya da iş, veri, sistem analisti web tasarım uzmanı yazılım geliştirme uzmanı olabiliyor.

Peki, programa katılmak isteyenler ne yapmalı? Öncelikle kayıt yaptırılması gerekiyor. Kayıtlar "1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login'' portalı üzerinden yapılıyor. Ve gereken tek şey ise vatandaşlık numarası. Ardından CV aşaması var. CV doldurulduktan sonra ise ''www.btkakademi.gov.tr/'' portalı üzerinden online eğitimler alınmaya başlanabiliyor.

Eğitimler 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşuyor ve toplam 31 eğitim var. Yıl sonuna kadar ise eğitim sayısının 100'ün üzerine çıkması planlanıyor.

Ve dersler... Algoritma, big data, bilgisayar programlama, blockchain, iş zekası, işletim sistemi, mobil uygulama geliştirme onların başında geliyor. Ayrıca ofis programları, oyun programlama, ofis programları, proje yönetimi, siber güvenlik, veritabanı ve web programlama alanlarında dersler var.

Alınan her eğitim ve başarı dereceleri ise başta hazırlanan CV'lere otomatik olarak işlenecek. Tüm bu CV'ler CV bankasına aktarılacak ve bu banka tüm firmaların ulaşımına açık olacak. Hali hazırda yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar, bu CV bank üzerinden aradıkları kriterlere uygun adayları bulabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS