NASA Mars'ta ilk kez helikopter uçuracak

NASA Mars'ta ilk kez helikopter uçuracak

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Mars'ta bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Test başarılı olursa Kızıl Gezegen'de ilk defa bir helikopter uçmuş olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kızıl gezegende geçtiğimiz hafta yapılamayan uçuş bugün gerçekleştirilecek. Her şey yolunda giderse Mars'ta ilk defa bir helikopter uçacak.

NASA'nın Mars'ta yaşam izleri aramak adına görevlendirdiği Azim'le birlikte Mars'a gönderilen Ingenuity helikopteri uçuş için geri sayımda. Azim'e bağlı bir şekilde duran helikopterin geçtiğimiz pazartesi günü ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanmıştı. Ancak helikopterin kanatları test edilirken çıkan sorun nedeniyle ertelenmesine karar verilmişti. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Ingenuity'nin ilk uçuşunu bugün gerçekleştirileceğini duyurdu.

Yarım dakika havalanıp yüzeye inerek yapacağı test uçuşundan sonra Ingenuity, Azim'in gözcüsü olarak görev yapacak. Helikopter, Mars'ın yüzeyinde dolaşırken farklı açılardan görüntüler yakalayacak. Ingenuity, kara araçlarının ulaşamayacağı yerlerden de detaylı görüntüler alabilecek.