Çocuğun Mavi Balina oynadığı nasıl anlaşılır? Uzmanı anlattı

Video: Çocuğun Mavi Balina oynadığı nasıl anlaşılır? Uzmanı anlattı

Son günlerde Mavi Balina adlı oyundan çokça söz ediyoruz. Bu oyun nedeniyle bazı çocukların intihar ettiği iddiaları haberleri çıkıyor. Peki, aileler çocuklarını bu tip oyunlar oynadığını nasıl anlar, neye dikkat etmeli? Çocuk kendini bu oyunlardan nasıl korur? CNN TÜRK'te Başak Şengül'ün sunduğu Günlük programına konuk olan Sosyal Medya Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan anlattı.

Mavi Balina oyunu tehlikesi önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu tarz oyunların içeriklerini ve tehlikelerini CNN TÜRK ekranlarında anlatan Sosyal Medya Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan önemli uyarılarda bulundu.

Görevlerde yer alan tehlikelerin oyuna devam edildiği takdirde ölümcül sonuçlar doğurduğunun altını çizen Eraslan, iki yıl önce yaptığı uyarılarda bu tarz oyunlara karşı önlem alınması gerektiğini söylediğini hatırlattı.

Aileler çocuklarının Mavi Balina oynadığını nasıl anlar?

Çocuklar eğer günlük sürecinden ayrılıyor, gece saatlerinde internette dolaşıyor, umutsuzluk ve mutsuzluğa kapılıyorsa ailelerin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Yeme içme davranışlarında değişiklik, vücutlarında çeşitli izler ve ani öfkelenmeler de oyun tehlikesinin belirtileri arasında yer alıyor. 

Öte yandan Eraslan, çocuklarının durumlarından şüphelenen ve bu tarz oyunları oynadığını tespit eden ailelerin güvenlik güçlerine bilgi vermelerinin oldukça önemli olduğunun altını çiziyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS