Facebook o iddiaları cevapladı

Facebook o iddiaları cevapladı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Facebook ile ilgili pek çok soru işaretlerini duymuşsunuzdur. Hatta belki de siz de aynı soruları soruyorsunuz. Bizi mi dinliyor, kişisel bilgilerimizi mi paylaşıyor? Ve daha birçok soru... Facebook, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Habitat işbirliği ile "Sınırları Aşan Türkiye" isimli bir proje başlattı. CNN TÜRK'ten İsmail Umut Arabacı ve Güngör Yılmaz o projenin tanıtımında merak edilen sorulara cevap aradı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Çağatay Pekyörür ve Facebook Türkiye Direktörü Derya Matraş, "Facebook seçimlere müdahale ediyor mu? Telefonlarımız mı dinleniyor? Kişisel bilgilerimiz paylaşılıyor mu?" sorularını cevapladı. 

"Facebook sizi kesinlikle dinlemiyor"

Çağatay Pekyörür, iddialara ilişkin "Facebook, paylaşımlarınızı takip etmiyor. İlgi alanlarınızı takip ediyor. İlgi alanlarınız doğrultusunda bunlara uygun reklamlar gösteriyor. Biz kullanıcılarımızı ilgi alanlarına göre grupluyoruz. Bizden reklam almak isteyen hiçbir müşterimize kimliklerini belirtmiyoruz. Facebook sizi kesinlikle dinlemiyor. Facebook uygulamalarına da telefonunuzdan bakarsanız hangi izinleri verdiğinizi görebilirsiniz" şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Sınırları Aşan Türkiye" sloganıyla bir de proje başlatan Facebook, Türkiye'deki yatırımlarını arttırmayı hedefliyor. Hedef, Türkiye ekonomisine daha çok yatırım yapmak, girişimcilik merkezi oluşturmak. Projeyi anlatan Derya Matraş, "Proje 4 ayaktan oluşuyor. Bunun ilk ayağı ekonomik ve sosyal etki raporu. İkinci ayağında, umuyoruz önümüzdeki sene TOBB ve Habitat Derneği ile beraber Türkiye'de girişimcilik ve sosyal etki merkezi kurmayı planlıyoruz. Üçüncü ayağında bir farkındalık kampanyası başlatacağız. Son olarak da bugün ilk eğitimini yaptığımız KOBİ'lere yönelik işinizi büyütün eğitimlerine başlayacağız" dedi.

Derya Matraş, Facebook'un Türkiye'de yaptığı araştırmanın sonuçlarını da açıkladı. Matraş, "Bu çalışma sonunda Türkiye'de bir senede 15.3 milyar TL'lik ekonomik katma değer yarattığımız çıktı. Bugüne kadar da toplam 209 bin kişilik istihdam yaratmışız" dedi.