RTÜK internet yayını yönetmelik taslağını görüşe açtı

Video: RTÜK internet yayını yönetmelik taslağını görüşe açtı

RTÜK ve BTK'nin hazırladığı, internet üzerinden yapılan bazı yayınlara denetimini başlatacak yönetmelik taslağı tamamlanarak RTÜK'ün internet sitesinde yayımlandı. Buna göre artık internetten yayın yapan radyo ve yayın lisansı almak zorunda. Yayın lisans ücretleri de 10 bin ve 100 bin TL arasında olacak.

Lisansı olmayanlar yayın yapamayacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) üzerinde çalışıp anlaştığı internet yayıncılığına ilişkin yönetmelik taslağı çalışmaları tamamlandı. Taslak RTÜK'ün internet sitesinde görüşe açıldı. Taslağa göre internet ortamında yayınlara devam edebilmek için yayın lisansı platform işletmecileri de yayın iletim yetkisi almak zorunda.

Lisans ücretleri taslakta yer aldı

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar için İNTERNET radyo yayın lisansı ücreti 10 bin lira, İNTERNET-TV yayın lisansı ve İNTERNET-İBYH yayın lisansı ücretleri de 100 bin lira olacak. Yayın lisans ücreti peşin veya taksitle ödenebilecek. Lisansa geçiş için üç aylık süre var. Üç ay içinde lisans ücreti ödemeyenlerin yayınlarına son verilecek. İnternet ortamından yayın iletim yetkilendirme ücreti ise yıllık 100 bin lira olacak. Koşullu erişim sağlayan internet yayın platform işletmecileri bu ücrete ilave olarak yıllık net satışlarının binde beşini, izleyen yılın nisan ayı sonuna kadar üst kurula ödeyecek. 

Yayın lisanslarının iptali sürecinde de hizmet sağlayıcı kuruluşa gerekli şartları yerine getirmesi için 30 günlük süre verilecek. Önce üç aylık süre tanınacak. Bu sürede de şartlar yerine getirilmezse yayın lisansı iptal edilecek. Buna rağmen yayınlarına devam edenler için suç duyurusunda bulunulabilecek. İnternet yayınlarında da koruyucu sembol sistemi kullanmak, izleyicileri program içeriği hakkında bilgilendirmek de zorunlu olacak .

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS